Dijital Pazarlama Nedir? İnsert Bilişim

Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Blog Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama her zamankinden daha önemli. Sonuçlarınızı hızlandırmak için bugün pazarlama stratejinizi oluşturmak veya iyileştirmek için adımlar atın..

Müşterilere internet üzerinden ulaşmak, geleneksel yöntemlere göre farklılıklar içerir. Başarılı sonuç elde etmenin yolu da, iletişim, pazarlama, teknik ve strateji konularında bilgi birikimi kadar, bilgece tasarlanmış, ayakları yere basan bir stratejik plandan geçer. Strateji, resmin bütünüyle ilgilidir. Başarılı bir stratejik plan, nerede olduğunuzu, rakiplerinizi, nereye ulaşmak istediğinizi, buralara ulaşırken hangi araçları ve kaynakları hangi ölçülerde kullanıp bunları nasıl kontrol edeceğinizi, yaratıcılığınızı nerelerde ve nasıl kullanacağınızı belirlemeyi gerektirir.

Dijital pazarlama stratejisi geliştirmek istiyorsanız nereden başlamalısınız? Günümüzde birçok işletme, müşterileri kazanmak ve elde tutmak için dijital ve mobil kanalların ne kadar hayati olduğunu bildiğinden, bu hala yaygın bir sorundur. Yine de, dijital dönüşümü ve şirket büyümesini desteklemek ve izleyicileriyle çevrimiçi etkin bir şekilde etkileşim kurmak için entegre bir planları yok.

İşletmenizin stratejik bir pazarlama planı yoksa, bu makalede daha sonra vurguladığım on sorundan muzdarip olacaksınız ve dijital olarak daha bilgili rakipler karşısında kaybedeceksiniz.

On sorunun her biri için, daha fazla müşteri kazanmak için pazarlama stratejinizi optimize etmenize yardımcı olacak pazarlama çözümleri ve sonraki adımları da önereceğim. Markanızın daha fazla kitleye ulaşmasını istiyorsanız Dijital Pazarlama Ajansı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dijital pazarlama nedir?

Dijital pazarlama, dijital teknolojileri kullanan ürün veya hizmetlerin internet, sosyal medya, cep telefonları veya diğer herhangi bir dijital ortam aracılığıyla pazarlanmasıdır. Dijital pazarlama, özellikle, ‘ Dijital teknolojileri ve medyayı uygulayarak pazarlama hedeflerine ulaşmak’ anlamına gelir.

Ayrıca, Sosyal Medya Pazarlaması, Arama Motoru Optimizasyonu ve E-posta Pazarlaması gibi farklı pazarlama stratejilerini kapsayan bir şemsiye terimdir.

Dijital teknolojiler ve medya şunları içerir:

  • Şirket web siteleri
  • Mobil uygulamalar
  • Sosyal medya şirketi sayfaları
  • Arama motorları
  • Reklâm
  • E-posta ve otomasyon
  • Diğer dijital şirketlerle Dijital Ortaklıklar

Neden Dijital Pazarlama?

Geleneksel pazarlamanın aksine, dijital pazarlama aşağıdaki faydalara sahiptir:

İzlenebilir ve Ölçülebilir

Teknolojik gelişmeler, pazarlama kampanyalarının etkinliğini Google Analytics, Google Data Studio ve Adobe Analytics gibi dijital analiz gösterge tabloları aracılığıyla ölçmeyi oldukça kolaylaştırdı.

Dijital analitiğin devreye alınmasıyla, belirli bir süre boyunca toplanan veriler parmaklarınızın ucunda. İşletmenizle olan her bir kullanıcı etkileşimi (temas noktası) kendi veri kümesini oluşturarak verileri bölümlere ayırmanıza ve her temas noktasının kâr hanenize (satışlar veya dönüşümler) nasıl katkıda bulunduğunu anlamanıza olanak tanır.

Geniş ve Hedefli Erişim

Facebook, YouTube ve LinkedIn gibi sosyal medya platformlarındaki milyarlarca kullanıcıyla, erişiminiz öncelikle bütçenizle sınırlıdır. Bu sosyal medya platformlarının birçoğu, reklamlarınızı belirli hedef kitlelere, örneğin demografi, ilgi alanları ve davranış kalıpları, örneğin yeniden hedefleme yoluyla hedeflemenize de olanak tanır.

Yeniden hedefleme, web sitenizin belirli sayfalarını ziyaret eden kullanıcılara alakalı reklamlar göstermenizi sağlayan bir pazarlama biçimidir. Örneğin, bir kullanıcı bakkaliye satan bir çevrimiçi mağazayı ziyaret ederse ve elma satan bir ürün sayfasına giderse, manav, kullanıcı siteden ayrıldıktan ve diğer web sitelerine, sosyal medya platformlarına ve mobil cihazlara göz attıktan sonra kullanıcıyı elmalarla ilgili reklamlarla hedefleyebilir. uygulamalar.

Dijital Kanallar

Dijital pazarlamanın ikinci ayağı dijital pazarlama kanallarıdır.

Pazarlama kanalı, kuruluşların tüketicilere mesaj iletmek veya iletmek için kullandıkları bir ortamdır.

Dijital pazarlamada dijital kanallar, müşterilerinizin işletmeniz hakkında bilgi sahibi olduğu ve neler sunabileceği yollardır. Trafiğinizin (kullanıcılarınızın) geldiği yer burasıdır.

Dijital pazarlama kanallarının örnekleri şunları içerir:

 • Organik Arama (ör. Google)
 • Ücretli Arama
 • Görüntüle
 • E-posta adresi
 • Sosyal medya
 • Yönlendirme (ör. Diğer web siteleri üzerinden trafik)
 • Ücretli Arama

  Ücretli arama reklamı sonuçları, SERP‘lerin en üstünde görünür.

 • Web sitenizin Google’daki ücretli arama reklamı sonuçlarında reklamını yapmak için, bir Google Ads hesabına kaydolmanız ve arama motoru pazarlamacılığı (SEM) olarak bilinen bir dijital pazarlama stratejisi uygulamanız gerekir..
 • E-posta adresi

  2020 –  itibariyle yaklaşık 4 milyar e-posta kullanıcısı var . E-posta, günümüzde işletmelerin müşterileriyle iletişim kurmak için kullandıkları en popüler ortamlardan biridir.

  Dijital pazarlamacılar, doğru şekilde bölümlere ayrılmış e-posta abonelerine hedefli ve ilgili e-postalar göndermek için e-posta pazarlama ve pazarlama otomasyonu olarak da adlandırılan dijital pazarlama stratejileri uygular.

  Sosyal medya

  Sosyal Medya‘nın tanıtıma ihtiyacı yoktur. İnsanlar bunu her gün haberleri takip etmek veya dünyanın her yerinden arkadaşlarına ve ailelerine bağlanmak için kullanıyor.

  İşletmeler, potansiyel müşterilerle daha kişisel ve özgün bir şekilde etkileşim kurarak bağlantı kurmak için sosyal medyadadır. Çeşitli sosyal medya pazarlama araçlarının yardımıyla, çeşitli sosyal medya platformlarında hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ve ilgi alanlarını anlayabileceksiniz. Bu, hedef kitlenizle daha iyi etkileşim kurmak için içeriğinizi daha iyi uyarlamanıza yardımcı olacaktır.

 • Gelişen dijital dünya, algı değişimleri, yaratıcı pazarlama faaliyet fokusu ve yeniden değerlendirip güncellediğimiz iletişim anlayışımız ile, birlikte çalıştığımız dostlarımıza, bekledikleri ya da ‘beklenmedik’ yaratıcı ve etkin tasarım çözümleri sunuyoruz.İlgili sektörlerde, ihtiyaca yönelik, farklı ve akılda kalacak yaratıcı tasarım projeleri ile satış ve pazarlama etkinliklerini yükseltiyoruz. Peşine düştüğümüz ses getirecek projelerin bir kısmını gerçekleştirdik, bir kısmı için de gün sayıyoruz..

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir