Web Tasarım – Bilgi Bankası

Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
BİLGİ BANKASI

En Sık
Sorulan Sorular

Neden Web Sitesi Yaptırmalıyım ?

Günümüzde herşeyin mobilize olması ile birlikte artık herkes bilgisayarlar, tabletler ve her zaman yanlarında olan akıllı telefonlar aracılığı ile kesintisiz olarak interneti kullanmakta ve hayatlarının her anında internet ile iç içedir. Tabii ki gün geçtikçe büyümekte olan ve artık devasa hale gelmiş bu pazardaki potansiyel müşterileri firmaların göz ardı etmesi beklenemez. Bunun önemini herhalde en güzel şu şekilde açıklayabiliriz , artık çoğu şirket daha kurulma aşamasında iken koymayı düşündükleri şirket isimlerinin alan adlarının (domain) internette olup olmadığını araştırarak karar vermektedir. Eğer alan adı doluysa şirket ismini revize yoluna gitmektedir.

Diğer tanıtım mecraları ile bunlara harcanacak para düşünüldüğünde, çok daha az bir maliyetle web sitesi yaptırarak milyonlara ulaşabileceksiniz. Sektörünüzle veya ürünlerinizle ilgili arama motorlarında arama yapıldığında siteniz çıkacak, bunun sayesinde kısa bir süre içerisinde cironuzu katlayacaksınız. Şirketinizi  ve ürünlerinizi detaylı bir şekilde fotoğraf, video vb. materyallerle destekleyerek sitenizi ziyaret eden "potansiyel müşterilerinize" şirketinizi neden tercih etmeleri konusunda ikna edebileceksiniz.

Web sitenizi yaptıracağınız firmayı seçerken öncelikle size 300-400 liraya kurumsal web sitesi vaadeden firmalardan mümkün olduğu kadar uzak durun. Unutmayın, "potansiyel müşterilerinize" karşı şirketinizin vitrini web siteniz olacak. Bu firmalar birbirinin kopyası yüzlerce hazır tasarımı sizlere web siteniz olarak sunarak size faydadan çok zarar getirmektedir. Bir kere yapmaktan kaçındığınız masraf belki de çok daha fazlasıyla zarar olarak size geri dönecektir. Bu konuda firmanızın ihtiyaçlarını iyi analiz etmeli, seçeceğiniz firma sizlere gerçekten fark yaratabilecek bir çözüm sunuyor mu araştırmalısınız.

Domain Nedir?

Domain (alan adı) internet üzerinde kelimelerin ya da rakamların tescil edildiği isimlerdir. Web sitelerinin bir isimler yani adresleri olmak zorundadır. diyarbakirtasarim.com bir domaindir, bu domain dns protokolü ile bir hosting hizmetine bağlanır ve ip adresleri üzerinden yayın yapar. Her web sitesinin bir domaini olmak zorundadır. Domain olmazsa web siteleri sadece ip adresleri üzerinden çalışabilir bu da çok fazla tercih edilen bir sistem değildir.

Domain aynı zamanda sizin, yada sahip olduğunuz şirketin İnternetteki kimliğidir. İnternette yer almak istediğiniz takdirde ilk olarak alan adınızı (domain) satın almanız gerekir. Alan adınızın uygun, kolay ve hatırlanabilir olması önemlidir. Sahibi bulunduğunuz firmanız, tanınmış olan soyadınız, markanız için halen alan adı almadıysanız bunu en kısa zamanda almanızı öneririz. Günümüzde birçok firma bunu zamanında yapmadığı için ya çok yüksek meblağlar ödeyerek isimlerini almak, ya da çok farklı ve uygun olmayan isimler altında firmalarını İnternete açmaktadır.

Hosting Nedir?

Kısaca hosting, bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır.

Paylaşımlı Hosting

Bu tür sistemlerde tek bir sunucu üzerinde, sunucunun bant genişliği ve fiziksel gücüne göre fazla sayıda hosting/web sitesi barındırılabilir, örnek olarak; ortalama bir ev bilgisayarından oluşturulacak bir sistem 100 adet hosting/web sitesi barındırılabilirken sunucu olarak üretilmiş 7/24 hizmet vermek için tasarlanmış yüksek kapasiteli özel makinalarda sitelerin standart ve yüksek yoğunluklu olmadığını düşünürsek 1000'den fazla hosting/web sitesi hesabı açılabilir.

Bayi Barındırma

Paylaşımlı hosting sunucularında bu hizmet sunulabilir, esasen aldığınız hosting paketi bayi paketi ya da reseller adı altında bulunmakta ve yukarıda yazdığımız paylaşımlı hosting sunucularında kullanılmaktadır, burada tek fark size ait bir limit dahilinde bir den fazla hosting hesabını kendi panelinizden kendi kendinize açabilmenizdir. Hosting hizmetleri kapsamında firmamız aşağıdaki hizmetleri sunmaktadır;

Neden SEO Yaptırmalıyım?

SEO. Son yıllarda dijital pazarlama denilince sık sık karşımıza çıkan bu üç harfli kısaltma, küçük büyük birçok işletmenin pazarlama planının önemli bir parçası niteliğinde. Ama iş dünyası tarafından çok da etkili bir şekilde kullanıldığı, değerinin bilindiği söylenemez. Oysaki SEO, etkili arama sayfaları ve içerik yönetimiyle birlikte, kurumların sitesine kaliteli tüketicileri çekebilecek, sürdürülebilir bir pazarlama aracı. Üstelik pazarlama alanındaki son araştırmalara göre,  televizyon ve basılı medya gibi geleneksel pazarlama araçlarından çok daha fazla bir yatırım getirisine sahip.

Yine de altını çizmekte fayda var: SEO sihirli bir yöntem değil. Tek başına aile şirketinizi bir Fortune 500 şaheserine dönüştüremez. Zaten bunu diğer reklam araçları da başaramaz. SEO, işinizi daha görünür kılabilir ve markalaşmanızı hızlandırıp sitenize trafik çekebilir. Yatırım getirisini yükseltirken, tüketici psikolojisi ve davranışlarına dair fikir de verebilir.

Marka Tescil Başvuru Süreci

Marka Tescil Başvuru Süreci, Markanızı tescil ettirmek için müracaat etmeniz ve müracaatınızın kabul olması ile markanızın korunması başlar. Markanızın tescil edilmesi yaklaşık olarak 12 ay ile 14 ay arası bir zamanda gerçekleşir.

Markanızı tescil ettirmek için öncelikle;

 • Marka Tescil Başvurusu yapmalısınız.
 • Ön araştırma yapılır. Eğer markanız kullanımda ise yeni bir marka bulmalısınız.
 • Marka Başvurusu (Başvurunuz Ankara’ da bulunan TPMK’ya ulaştıktan sonra Uzman incelemesi 6 – 7 ay sürer)
 • Markanın yayınlanması (3 Ay sürer)
 • Marka hakkında varsa itirazlar değerlendirilir. (İtirazlar kabul edilirse, savunma yapmanız istenir.)
 • İtiraz sürecinden sonra savunmalar değerlendirilir.
 • Marka tescil belgesi almanız için son harç ödemesini yapmanız beklenir. ( 2 ay )
 • Markanız Tescil edilir.
Marka Tescili Süresi

Marka tescili Türkiye’ de Türk Patent ve Marka Kurumu yapmaktadır. Yapılan müracaatlar değerlendirilerek sonuçlandırılmakta ve itiraz olmadığı takdirde ortalama 10 ile 12 ay arası bir sürede marka tescili yapılmaktadır.

Bu süre içerisinde itiraz olduğu taktirde itiraz sonuçlanana kadar marka tescil işlemi durmaktadır. İtiraz geçersiz sayılması halinde marka tescil süreci yeniden işlemeye başlar ve tescil yapılır.

BİLET GÖNDER

Cevabınızı Bulamadınız mı? Bize Sorun!






  DAHA FAZLA YARDIM

  Destek Ekibimiz
  Size Her Zaman 7/24 Yardımcı Olacaktır

  Müşteriler için

  Herkesle firmalarla büyük başarılar gördük.

  Ortaklar için

  Her işletme ve sektör bir yaklaşım gerektirir.

  İş için

  Kampanyanın nasıl performans gösterdiğini bildiğinizden emin olun.

  Başlangıçlar için

  Satın almaya hazır, yüksek odaklı potansiyel müşteriler oluşturmak için.