YouTube Seo Rehberi – Youtube Seo Nasıl Yapılı?

Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Google Seo

YouTube Seo Rehberi – Youtube Seo Nasıl Yapılı?

YouTube Seo Rehberi

YouTube, dünyanın en büyük ikinci arama motorudur ve videolar için ilk en büyük arama motorudur. Yani, metin tabanlı sayfalar için SEO kullandığınız gibi, YouTube videoları için de SEO kullanmanız gerekir.. YouTube SEO, arama sonuçlarındaki yerleşimi iyileştirmek için kanalları ve videoları optimize etmeye yönelik bir stratejidir.

Dahası, YouTube’un mülkiyeti Google’a aittir; bu, YouTube videolarının Google arama sonuçlarında başka herhangi bir kaynaktan gelen videolardan daha sık göründüğü anlamına gelir. Ve belirli sorgular için, video sonuçlarına normal organik sonuçlardan bile öncelik verilir.

YouTube için SEO stratejileri markalar tarafından giderek daha fazla kullanılmaktadır. Sonuçta, kim web’deki en büyük video platformu için arama sonuçlarının başında olmak istemez ki?

YouTube Algoritması Arama Sonuçlarını Nasıl Etkiler?

YouTube algoritması, ilgi alanlarına ve videonuzun performansına göre kullanıcılara hangi videoların önerileceğini belirleyecek şekilde çalışır.

Google tarafından tam olarak açıklanmasa da, YouTube’un bir videoyu sıralama şeklini etkileyen faktörler hakkında bildiklerimiz:

 • Miktarı süresi kullanıcıları videonuzu izlemek için harcadıkları
 • Kullanıcılar videonuzu gördükten sonra izlemek için tıklarsa
 • Kullanıcılar videonuzla etkileşimde bulunursa (beğeniler, yorumlar…)
 • Videonuzun açıklaması ve meta açıklaması kullanıcının sorgusuyla ne kadar iyi eşleşiyor?
 • Kullanıcının daha önce izlediği videolar (konular ve kanallar)
 • Kullanıcının kanalınızdan kaç video izlediği

YouTube’un arama motoruna güvenmeden videolarınızı insanların önüne çıkarmanın birçok yolu olsa da, ankete katılanların neredeyse yarısı video görüntülemelerinin % 51-80’inin videolarını YouTube araması yoluyla bulan ziyaretçilerden geldiğini söylüyor..

Videonuzu YouTube SEO için Optimize Edin

YouTube videonuzu mümkün olan en iyi SEO sıralaması için optimize ederken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta var.

Anahtar kelimeler ve arama sorguları, Google için olduğu kadar YouTube için de önemlidir.

Daha önce de değinildiği gibi, hedeflenen anahtar kelime seçildikten ve videolarınızdaki meta veriler dahil olmak üzere alakalı bir video oluşturulduktan sonra önemlidir. YouTube’un videonuzdaki içeriği tam olarak dizine ekleyemeyeceği düşünüldüğünde, sağladığınız içeriğe güvenmesi gerekir.

Aşağıdaki bölümler şunları kapsayacaktır:

 • Video başlığı
 • Video açıklaması
 • Etiketler
 • Video küçük resimleri
 • Başlık, açıklama ve etiketler, videonuzun YouTube arama sonuçlarının yanı sıra önerilen videoların gerçek vokal kopyasında nerede ve ne zaman görüneceğini etkilemeye yardımcı olacaktır.

Yukarıda verilen bilgileri kullanarak, hedef kitleniz için bilgilendirici ve yararlı olacak video içeriği oluşturmaya başlayabilmelisiniz.

 

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir