Google Merchant Center Nedir, Nasıl Kullanılır? | Insert Bilişim

Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Dijital Pazarlama Google

Google Merchant Center Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Merchant Center

Google Merchant Center, çevrimiçi reklamcılığın bilinmeyen kahramanıdır. Pek çok pazarlamacı bunu kullanıyor, ancak çok azı pazarlama stratejilerini tartışırken bundan bahsediyor. Google Merchant Center, her başarılı Google Alışveriş kampanyasının mutlak bel kemiğidir.

Google Merchant Center nedir, Nasıl Çalışır?

Google Merchant Center, Google Alışveriş ile birlikte 2010 yılında piyasaya sürüldü. Google, YouTube ve diğer Google ortak siteleri için Alışveriş reklamları oluşturmanıza olanak tanıyabilen  profesyonel bir dijital platformdur .

Google Merchant Center, perakendecilerin Google arama sonuçlarında görünebilmeleri için ürün ayrıntılarını yükledikleri çevrimiçi bir platform diyebiliriz.. Bunun temel amacı, tüccarların ürünleri hakkında bilgi yüklemelerine ve güncellemelerine izin vermektir. Bu ürün bilgileri, fiyatlandırma ve kullanılabilirliği içerir. Güncellenen veriler, alakalı Google Alışveriş reklamlarında ve arama sorgularında görüntülenir.

Google Merchant Center Üzerinden Diğer Google Servislerine Erişim..

Google Merchant Center, ürün özet akışınız için kullanılır, ancak bağımsız bir uygulama değildir. Bunun yerine, onu diğer Google hizmetlerine ve Google dışındaki teknoloji platformlarına bağlayabilirsiniz. Bu entegrasyonlar ve bağlantılı hizmetler aracılığıyla, dijital altyapınızı optimize edebilir ve operasyonları kolaylaştırabilirsiniz.

Bunun yerine, onu diğer Google hizmetlerine ve Google dışındaki teknoloji platformlarına bağlayabilirsiniz. Bu entegrasyonlar ve bağlantılı hizmetler aracılığıyla, dijital altyapınızı optimize edebilir ve operasyonları kolaylaştırabilirsiniz.

 • Ürünler (Google Merchant Center)
 • İşletme Bilgileri (Google My Business)
 • Ücretli Reklamlar (Google Ads)
 • Raporlama (Google Analytics)

Bu Servisler Nedir?

Google My Business

Şirketinize yönelik bu genel bakış merkezi, konumunuzu, iletişim bilgilerinizi, çalışma saatlerinizi, bir web sitesine bağlantı ve iş tanımınızı ayarlamanıza olanak tanır. İşletmenizi kaydettirmek, Google’ın görüntülediği bilgiler üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar ve şirket profiliniz, arama sonuçlarının yanında veya Haritalar içinde bir kenar çubuğu olarak görüntülenebilir.

Google Ads

Daha önce Google AdWords olarak adlandırılan bu, Google’ın markalarında farklı türde ücretli ekranlar için kullanabileceğiniz ücretli bir reklam platformudur. Google Ads’ü Google Merchant Center hesabınıza bağlayarak, ürün listelemelerinizi reklam kampanyalarınızda kullanabilirsiniz.

Google Analytics

Bu raporlama aracı, çevrimiçi etkinliği daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Merchant Center’da performans raporlama araçları vardır, ancak Google Analytics, organik ve ücretli sonuçlar dahil olmak üzere ürün trafiği hakkında ek raporlar sağlayabilir.

Neden Google Merchant Center’ı kullanmalıyım?

1. Özelleştirilmiş ürün veri sayfalarını içe aktarma. 

Google Merchant Center, ürün verileriniz için çok çeşitli tanımlayıcılar (veya özellikler) sunar. Bu, Alışveriş reklamları oluşturma söz konusu olduğunda size geniş bir özelleştirme alanı sağlar. Ayrıca, belirli bir ürünü bulmanız gerektiğinde veya stratejinizi performansa bağlı olarak farklı ürünler için ayarlamanız gerektiğinde inanılmaz derecede yardımcı olabilir.

2. Mevcut ürün verilerinin düzenlenmesi ve güncellenmesi.

Ürün verilerini kolayca düzenleyebilirsiniz. Bu, hala Alışveriş Feed’inde çalışan ürünleri optimize etmenize olanak tanır. Ayrıca, Google Merchant Center, teklifleri değiştirmenize ve reklam stratejinizi gerçek zamanlı olarak pratik bir şekilde yönetmenize olanak tanır.

3. Diğer Google ürünleriyle sorunsuz entegrasyon.

Merkez, doğal olarak Google Ads, Google Görüntülü Reklam Ağı ve diğer reklam platformlarıyla entegre olur. Bu, gelişmiş yeniden pazarlama ve çok kanallı reklam kampanyaları yürütebileceğiniz anlamına gelir.

Google Merchant Center’da olmak, Google’daki pazarlamanızın daha koordineli olmasını ve müşterilerin e-ticaret mağazanız için en alakalı ve güncel ürün bilgilerini görmesini sağlar.

4. Büyük Düşünme Yeteneği

İşletmeniz küçük olabilir, ancak çevrimiçi stratejinizin olması gerekmez. Google Merchant Center ile, ürünlerinizin sektör liderlerinin hemen yanında sergilenmesini sağlama fırsatına sahip olursunuz.

5. Kitlenizi Büyütün

Ürünlerinizi Google’da listelemek keşfedilebilirliğinizi artırır. Ürün listelemeleriniz nedeniyle, yeni bir müşteri ihtiyaçları için en iyi ürünü sattığınızı görebilir. Vitrini olan işletmeler, alışveriş yapanlara yakınlarda stokta bulunan bir ürününüz olduğunu bildiklerini bildiren yerel envanter reklamları aracılığıyla yerel müşterileri de çekebilir.

6. Güven Oluşturun

Herkes çevrimiçi olarak satış yapabilir, ancak Google ürün listeleri size yetki ve güvenilirlik sağlayabilir. Alışveriş yapanlar, Google’da görüntülenen bilgileri bağımsız ve doğrulanabilir olarak algılar. Örneğin, ürün listenizde 50 tane beş yıldızlı inceleme varsa, bu, gelecekteki alışveriş yapanlar için oldukça etkili olacaktır.

7. Fiyat Araştırması Yapın

Google’ın fiyat rekabet gücü raporu, benzer ürünlerin fiyatlandırması hakkında ücretsiz veriler sağlar, böylece rekabette ne durumda olduğunuzu anlayabilirsiniz.

8. İstediğiniz Kadar Az veya Çok Harcayın

Kısıtlı bir bütçeniz varsa, ürünlerinizi ücretsiz olarak listeleyebilir ve yalnızca en büyük sonuçları görme potansiyeline sahip olduğunuz yerlerde ücretli reklamları uygulamayı seçebilirsiniz. Daha büyük perakendeciler birden fazla kategoride sıralanmaya çalışabilir, ancak platformun esnekliği küçük işletmelerin en fazla etkiye sahip olabilecek reklamlara odaklanmasına olanak tanır.

Google Merchant Center’a Nasıl Başlanır?

Google’a ürün listeleri eklemek sandığınızdan daha kolay.

  • Hesap: İş Gmail’iniz gibi Google hesabınıza giriş yapın veya bir hesap oluşturun.
  • Bu linke tıklayın -> Merchant Center ve “Başlayın”.
  • Ayrıntılar: Adres, mağaza adı ve web sitesi gibi işletme bilgilerinizi girin. Mağazanız için satın alma parametrelerini girin ve e-ticaret platformunuz gibi entegre etmek istediğiniz üçüncü taraf platformlarını seçin.
  • Ürün Ekleme: Google Merchant Center’a ürün girmek için iki yöntem vardır . Bunu manuel olarak yapabilir veya bir ürün veri feed dosyası kullanabilirsiniz.
  • Kuralları İzleyin: Unutmayın, tüm Google Satıcı yönergelerine uymanız önemlidir, aksi takdirde platformdan yasaklanma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.
  • Optimize edin: Ürün başlığı, ürün bilgileri, anahtar kelimeler, resimler, ürün kategorisi ve feed yönetimi dahil her şeyi optimize edin. Bu 11 Google alışveriş optimizasyon ipucu yardımcı olabilir.
  • Google Partners’ı kullanın: Güvenilir bir iş ortağıyla çalışmak, görünürlüğü artırmak için teknolojiden yararlanmanıza yardımcı olabilir. Perakendeciler puanlar, yorumlar ve müşteri fotoğrafları ekleyerek tıklama oranında ortalama% 24 artış elde ediyor..

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir