Google PageSpeed Insights Kullanımı

Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Google

Google PageSpeed Insights Kullanımı

Google PageSpeed Insights

Google PageSpeed ​​Insights, sayfaların ve sitelerin hızının kontrol edilmesine ve optimize edilmesine yardımcı olur. Google Pagespeed Insights, web sitenizin performansını arttıran kararlar vermenizi sağlayan bir araçtır. Google Pagespeed‘in önerileri, masaüstü ve mobil web performansı için sektördeki mevcut en iyi uygulamalara dayanmaktadır. Google PageSpeed ​​Insights, site hızınızı test etmek için en kolay araçtır. Size bir puan verir ve ayrıca neyi düzelteceğinizi ve nasıl düzeltebileceğinizi söyler. Ve bunu sayfa hızını artırmak ve hemen çıkma oranını düşürmek için kullanabilirsiniz..

Pagespeed Neden Önemlidir?

Genel görüşe göre, kullanıcıların yüzde 37’si, yüklenmesi beş saniyeden uzun sürerse web sitenizden ayrılacak. Kullanıcıların yüzde 70’i site hızının satın alma kararını etkilediğini söylüyor. Bu nedenle, sayfa hızı temelde web siteniz için her şeydir. Bunu düşün. Yüklenmesi sonsuza kadar sürse gerçekten bir web sitesinde kalır mıydınız? Muhtemelen değil. Siteye bir Google araması yoluyla geldiyseniz, muhtemelen aramaya geri dönüp farklı bir web sitesi seçersiniz.

Web siteniz de yavaşsa, diğer insanlar da aynı şeyi yapacak. Ve bu, dönüşüm oranınızı öldürecek. Potansiyel müşterileri ve müşterileri kaybedeceksiniz ve bu, web sitenizde bir şey görmeden önce. Söylemeye gerek yok, bu iyi değil.

Sayfa Hızını tam olarak söylemek yerine Pagespeed Insights, sayfa hızınızı engelleyebilecek ve kullanıcı deneyimini bozabilecek tüm teknik hataları size bildirecektir. Ancak elbette, gerçek web sitesi hızının veya sayfa hızının ne olduğu hakkında hiçbir ipucu vermez.

Pagespeed Insights, bir performans izleme aracıdır. Kullanıcı deneyiminin iyi olduğu ve sorunsuz gezinmenin mümkün olduğu en iyi performans gösteren web sitesini vermek için ön ucun yeterince optimize edilip edilmediğini kontrol etmenizi sağlar. Ancak, bu aracı çalıştırdığınızda herhangi bir sayfa hızı testi içermediğini lütfen unutmayın.

Google PageSpeed ​​Insights’ı kullanma?

Bu aracı kullanmak inanılmaz derecede kolaydır. Öncelikle bu linkten -> Google PageSpeed Insights web sitesine gitmeniz gerekiyor. Buradan test etmek için web sitenizdeki herhangi bir URL’yi girebilirsiniz. Başlamak için iyi bir yer, ana URL’nizdir.

Enter tuşuna bastığınızda, Google sayfayı yükleyecek ve sonuçları not alacaktır. Basit bir HTML sayfanız olsa bile bu kısım birkaç dakika sürebilir.

Yüklendiğinde birkaç şey göreceksiniz. Öncelikle, sayfanızın aldığı puanı ve bunun iyi, iyi veya kötü olup olmadığının bir dökümünü göreceksiniz. Bundan sonra, farklı şeyler yapmak için geçen sürenin bir dökümünü göreceksiniz, örneğin ilk öğelerin ekranda ne zaman göründüğü, sayfanın kullanılabilir olmasının ne kadar sürdüğü ve bir giriş ile görünmesi arasında ne kadar zaman alabileceği gibi. ekran.

Ardından, sayfayı daha hızlı hale getirmeniz gereken birkaç fırsat konusunda sizi uyaracaktır (bir dakika içinde olanlar hakkında daha fazlası). Ve sonra, sayfa hız puanınız üzerinde pek bir etkiye sahip olmasalar da, birkaç tanılama şeyi de gösterecektir.

Ve tüm bunlar aynı zamanda mobil veya masaüstü sürümüne göre sıralanır. İki platform arasında çılgınca farklı sonuçlara sahip olma şansınız yüksek.

Hataları düzeltmek?

Şimdi, sayfa hız puanınızı geri aldığınızda, özellikle gördüğünüz sayı için endişelenmeyin. Tam sayı önemli değil. Bunun yerine, renk, kırmızı (zayıf), sarı (orta) ve yeşil (iyi) gerçekten en önemli olan şeydir. Buradan alacağınız puanlar SEO açısından çok önemlidir.

Kırmızı renkli bir puan, işleri mümkün olan en kısa sürede düzeltmeniz gerektiğini gösterir. Sarı aralıktaki bir puan, muhtemelen hatalara bakmanız ve bunları düzeltmeniz gerektiği anlamına gelir, böylece yeşil bir puan alabilirsiniz. Ve yeşil bir puan, gitmeniz için oldukça iyi olduğunuz anlamına gelir.

Google PageSpeed ​​Insights ile ilgili iyi şeylerden biri, web sitenizde düzeltmeniz gerekenler hakkında size işlem yapılabilir öğeler göstermesidir. Ve muhtemelen uygulamanız gereken çözümü size verecektir.

Örneğin, oluşturmayı engelleyen kaynakları ortadan kaldırma konusunda bir hatayla karşılaşırsanız, bu kaynakları tarayıcıyı engellememeleri için ertelemenizi ve bunu nasıl yapabileceğinize bağlanmasını söyleyecektir.

Kısacası, sayfa yükleme sürelerinize zarar veren hataları tespit etmeyi ve düzeltmeyi çok kolaylaştırır.

Web sitenizi önbelleğe alma

Google PageSpeed ​​Insights’ın size söyleyeceği bir diğer şey de, önbelleğe almayı kullanmanız gerektiğidir.

Önbelleğe alma nedir? En basit ifadeyle, önbelleğe alma, bir sunucunun bir kullanıcıya bir sayfa yüklediği ve ardından o sayfanın bir HTML kopyasını bundan sonra diğer kullanıcılara sunulmak üzere kaydettiği zamandır. Bu, sunucunun, sayfa her yüklendiğinde bir web sayfası için her kaynağı yükleme adımını atladığı anlamına gelir. Ve bu, sayfanın kullanıcılarınız için daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur.

Özet

Web sitenizin hızını artırmak, ziyaretçilere daha iyi bir deneyim sağlamakla ilgilidir. Hızlı yüklenen bir siteye sahip olmak hem kullanıcıları hem de arama motorlarını daha mutlu eder, ancak aynı zamanda ziyaretçileri müşterilere dönüştürme becerinizi de etkiler.

Google PageSpeed ​​Insights gibi bir araç inanılmaz derecede kullanışlıdır çünkü size nereden başlayacağınızı ve web sitenizin performansını artırmak için hangi konulara odaklanmanız gerektiğini gösterir.

Umarım bu makale, bu aracın nasıl çalıştığını ve test sonuçlarının gerçekte ne anlama geldiğini anlamanıza yardımcı olmuştur, böylece ziyaretçileriniz için harika bir deneyim oluşturmak üzere web sayfalarınızı optimize etmeye başlayabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir