MySQL Nedir? Nerelerde Kullanılır? İnsert Bilişim

Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Teknoloji Web

MySQL Nedir? Nerelerde Kullanılır?

MySQL Nedir?

MySQL, açık kaynaklı bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir. Diğer ilişkisel veritabanlarında olduğu gibi MySQL, verileri satır ve sütunlardan oluşan tablolarda depolar. Kullanıcılar, daha yaygın olarak SQL olarak bilinen Structured Query Language kullanarak verileri tanımlayabilir, değiştirebilir, kontrol edebilir ve sorgulayabilir . MySQL’in adı, MySQL’in yaratıcısı Michael Widenius’un kızının adı olan “My” ve “SQL”in birleşimidir.

Esnek ve güçlü bir program olan MySQL, dünyadaki en popüler açık kaynaklı veritabanı sistemidir. Yaygın olarak kullanılan LAMP teknolojisi yığınının bir parçası olarak (Linux tabanlı bir işletim sistemi, Apache web sunucusu, bir MySQL veritabanı ve işleme için PHP’den oluşur), çok çeşitli popüler uygulamalarda veri depolamak ve almak için kullanılır. Web siteleri ve hizmetler.

Uygulamanıza veya web sitenize veri işleme yetenekleri eklemek, onu daha kullanıcı dostu hale getirebilir ve kullanıcılardan elde edilen bilgileri depolamanıza olanak sağlayabilir. Ücretsiz bir yazılım uygulaması olan MySQL, veri tablolarını yöneten uygulamalar oluşturmanıza yardımcı olur. Ayarladıktan sonra, parolaları yönetebilir, kullanıcı ayarlarını hatırlayabilir ve hatta bir Web sayfasında satılık ürünleri görüntüleyebilirsiniz. MySQL’in MySQL Workbench’i, MySQL’i verimli bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur.

Kendi PHP ve SQL komut dosyalarını yazma konusunda rahat olmayan kullanıcılar için çoğu web barındırma sağlayıcısı , veritabanlarını yönetmek için kullanımı kolay web uygulamaları sunar. Bu tür bir web uygulaması, kullanıcıların web tabanlı bir grafik arabirim kullanarak veritabanlarını yönetmelerine olanak tanıyan phpMyAdmin’dir. phpMyAdmin sizin için SQL sorgularını çalıştırırken tablolarınızı görsel olarak değiştirebilirsiniz.

MySQL

MySQL, Microsoft SQL Server‘a bağlı değildir, ilişkileri olan birden çok tabloda bilgi depolamanıza izin veren ilişkisel bir veritabanı yönetim sistemidir. Örneğin, bir Müşteri tablosu, tabloyu kritik satış verilerini içeren bir Satış tablosuna bağlayan bir anahtar alanla birlikte müşteri bilgilerini de tutabilir. Uygulamanız bu tablolarda bilgi depolayabilir ve gerektiğinde alabilir. SQL sunucu geliştiricileri, iki veritabanı yönetim sistemleri arasındaki birçok benzerlik nedeniyle MySQL ile çalışırken kendilerini rahat hissedebilirler.

MySQL’i Yönetme

MySQL ile iletişim kurmak için komutları girmelisiniz. Bunu, yazılımla birlikte gelen komut satırı yardımcı programını kullanarak ifadeler yazarak yapabilirsiniz. Bu yardımcı program, hızlı bir sorgu çalıştırmak veya bir veritabanını açmak gibi küçük görevleri gerçekleştirmek için uygundur. Ancak, karmaşık bir veritabanı uygulamasını verimli bir şekilde yönetmek için tablolar oluşturmanız, bunlara veri eklemeniz ve biraz yazma gerektiren diğer görevleri gerçekleştirmeniz gerekebilir. Birkaç üçüncü taraf geliştirici, MySQL’i verimli bir şekilde yönetmenize yardımcı olan grafiksel kullanıcı arayüzleri ile kullanıcı dostu araçlar sağlar.

MySQL Workbench

MySQL ayrıca MySQL Workbench adlı kullanıcı dostu bir veritabanı yönetim aracı da dağıtır. Veri modelleme, sistem yönetimi ve başarılı bir veri odaklı uygulamanın sorunsuz çalışmasını sağlamak için gereken diğer çeşitli görevleri gerçekleştirmek üzere programı kullanmak için MySQL‘in web sitesinden indirin. Yazılım ücretsizdir ve indirmek için kayıt olmanız gerekir. Kurulum dosyası indirildikten sonra, dosyaya çift tıklayın ve bir sihirbaz kurulum adımlarında size rehberlik ederken talimatları izleyin.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir