Yapay Zeka (AI) Nedir?

Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Teknoloji

Yapay Zeka (AI) Nedir?

Yapay Zeka (AI) Nedir?

Makinelerin gösterdiği zeka, Yapay Zeka olarak bilinir. Yapay Zeka, günümüz dünyasında çok popüler hale geldi. İnsanların eylemlerini öğrenmek ve taklit etmek için programlanmış makinelerde doğal zekanın simülasyonudur. Bu makineler deneyimle öğrenebilir ve insan benzeri görevleri yerine getirebilir. Yapay zeka gibi teknolojiler büyümeye devam ettikçe, yaşam kalitemiz üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaklar. Bugün herkesin yapay zeka teknolojisiyle bir şekilde bağlantı kurmak istemesi doğaldır..

Yapay zeka (AI), görevleri genellikle ortamlarının bir özelliğini algılayarak ve yanıtlayarak insan beynine benzer şekilde gerçekleştiren karmaşık yazılımı ifade eder. Bu, sorunları beklenmedik şekillerde çözmeyi öğrenmek, konuşmanın nüanslarını tanımak veya bir tür insan benzeri yaratıcılık sergilemek anlamına gelebilir.

Yapay Zeka (AI) Nasıl Çalışır?

Bir yapay zeka sistemi oluşturmak, bir makinedeki insan özelliklerini ve yeteneklerini tersine çeviren ve yapabildiğimizi aşmak için onun hesaplama becerisini kullanan dikkatli bir süreçtir.
Yapay Zekanın gerçekte nasıl çalıştığını anlamak için, Yapay Zekanın çeşitli alt alanlarına derinlemesine dalmak ve bu alanların endüstrinin çeşitli alanlarına nasıl uygulanabileceğini anlamak gerekir. Yapay zeka, insan zekasını taklit etmek için makine öğrenimini kullanır Bilgisayarın belirli eylemlere nasıl tepki vereceğini öğrenmesi gerekir, bu nedenle eğilim modeli adı verilen bir şey oluşturmak için algoritmaları ve geçmiş verileri kullanır.

Makine öğrenme: Makine öğrenimi, bir makineye geçmiş deneyime dayalı olarak nasıl çıkarımlar yapılacağını ve karar verileceğini öğretir. İnsan deneyimini dahil etmek zorunda kalmadan olası bir sonuca ulaşmak için bu veri noktalarının anlamını çıkarmak için kalıpları tanımlar, geçmiş verileri analiz eder. Verileri değerlendirerek sonuçlara ulaşmaya yönelik bu otomasyon, işletmeler için insan zamanından tasarruf sağlar ve daha iyi karar vermelerine yardımcı olur.

 • Derin Öğrenme: Derin Öğrenme bir makine öğrenimi tekniğidir. Bir makineye sonucu sınıflandırmak, çıkarmak ve tahmin etmek için katmanlar aracılığıyla girdileri işlemeyi öğretir.
 • Nöral ağlar: Sinir Ağları, İnsan Sinir hücreleri ile benzer prensipler üzerinde çalışır. Bunlar, çeşitli belirsiz değişkenler arasındaki ilişkiyi yakalayan ve verileri bir insan beyninin yaptığı gibi işleyen bir dizi algoritmadır.
 • Doğal Dil İşlemec: NLP, bir dili makine ile okuma, anlama ve yorumlama bilimidir. Bir makine, kullanıcının ne iletmek istediğini anladığında, buna göre yanıt verir.
 • Bilgisayar görüşü: Bilgisayar görme algoritmaları, bir görüntüyü parçalayarak ve nesnelerin farklı bölümlerini inceleyerek bir görüntüyü anlamaya çalışır. Bu, makinenin önceki gözlemlere dayanarak daha iyi bir çıktı kararı vermesi için bir dizi görüntüyü sınıflandırmasına ve öğrenmesine yardımcı olur.
 • Bilişsel Hesaplama : Bilişsel hesaplama algoritmaları, metni / konuşmayı / görüntüleri / nesneleri bir insanın yaptığı şekilde yorumlayarak insan beynini taklit etmeye çalışır ve istenen çıktıyı vermeye çalışır.

Pazarlamada AI zaten yaygın ve muhtemelen günlük olarak AI ile etkileşime giriyorsunuzİşte yapay zeka ile etkileşim kurmanın bazı yolları :

 1. Google gibi arama motorları, bir arama için en uygun sonucu belirlemek için AI (Rankbrain gibi algoritmalar) kullanır.
 2. Otomatik pazarlama e-postaları, bir işletme veya web sitesiyle nasıl etkileşim kurduğunuza bağlı olarak hangi e-postaların gönderileceğini belirlemek için AI kullanır.
 3. Çeşitli çevrimiçi reklam türleri, geçmişteki davranışa, ilgi alanlarına ve arama sorgularına dayalı olarak belirli bir reklamı kimin görmesi gerektiğini belirlemek için AI kullanır . 
 4. Sohbet robotları, çevrimiçi mesajlaşma programlarında daha yaygın hale geliyor, böylece daha büyük markalar müşterilere anında ve verimli bir şekilde yardımcı olabilir.
 5. Akıllı hoparlörlerde ve hatta akıllı telefonlarda yapılan sesli aramalar, uzun kuyruklu anahtar kelimeler ve konuşma sorguları için en iyi sonucu belirlemek için AI kullanır .

Yapay Zeka Türleri Nelerdir?

Tüm AI türleri aynı anda yukarıdaki alanların tümü değildir. Farklı Yapay Zeka varlıkları farklı amaçlar için inşa edilir ve bu şekilde değişir. AI, Tip 1 ve Tip 2’ye göre sınıflandırılabilir (İşlevselliklere göre). İşte ilk türe kısa bir giriş.

3 Tür Yapay Zeka

  • Yapay Dar Zeka (ANI)
  • Yapay Genel Zeka (AGI)
  • Yapay Süper Zeka (ASI)

Yapay Dar Zeka (ANI) nedir?

Bu, şu anda piyasada bulabileceğiniz en yaygın yapay zeka biçimidir. Bu Yapay Zeka sistemleri, tek bir sorunu çözmek için tasarlanmıştır ve tek bir görevi gerçekten iyi bir şekilde yerine getirebilir. Tanım olarak, bir e-ticaret kullanıcısı için bir ürün önermek veya hava durumunu tahmin etmek gibi sınırlı yeteneklere sahiptirler.Bu, bugün var olan tek Yapay Zeka türüdür. Çok özel bağlamlarda insan işleyişine yaklaşabilirler ve hatta birçok durumda onları aşabilirler, ancak yalnızca sınırlı bir parametre setiyle çok kontrollü ortamlarda mükemmelleşirler.

Yapay Genel Zeka (AGI) nedir?

AGI hala teorik bir kavramdır. Dil işleme, görüntü işleme, hesaplama işlevi ve muhakeme gibi çok çeşitli alanlarda insan düzeyinde bilişsel işlevi olan AI olarak tanımlanır.
AGI sistemi kurmaktan hâlâ çok uzaktayız. Bir AGI sisteminin, insan muhakemesini taklit etmek için birbiriyle iletişim kuran, birlikte çalışan binlerce Yapay Dar Zeka sisteminden oluşması gerekir. Fujitsu’nun K’si veya IBM’in Watson’ı gibi en gelişmiş bilgi işlem sistemleri ve altyapılarıyla bile, tek bir saniyelik nöronal aktiviteyi simüle etmeleri 40 dakika sürdü. Bu, hem insan beyninin muazzam karmaşıklığına ve birbirine bağlılığına hem de mevcut kaynaklarımızla bir AGI oluşturmanın zorluğunun büyüklüğüne işaret ediyor.

Yapay Süper Zeka (ASI) nedir?

Burada neredeyse bilim kurgu alanına giriyoruz, ancak YSZ, AGI’nin mantıksal ilerlemesi olarak görülüyor. Bir Yapay Süper Zeka (ASI) sistemi, tüm insan yeteneklerini aşabilir. Bu, karar vermeyi, mantıklı kararlar almayı ve hatta daha iyi sanat yapma ve duygusal ilişkiler kurma gibi şeyleri içerir.
Yapay Genel Zekaya ulaştığımızda, AI sistemleri yeteneklerini hızla geliştirebilir ve hayal bile edemeyeceğimiz alemlere ilerleyebilir. AGI ve YSZ arasındaki boşluk görece dar olsa da (bazıları bir nanosaniye kadar az söylüyor, çünkü Yapay Zeka bu kadar hızlı öğreniyor) önümüzde AGI’ye doğru uzun yolculuk, bunu geleceğe uzanan bir kavram gibi gösteriyor.

Yapay Zekanın (AI) Avantajları

 • İnsan hatasında azalma
 • 24 × 7 mevcut
 • Tekrarlayan çalışmaya yardımcı olur
 • Dijital yardım
 • Daha hızlı kararlar
 • Akılcı Karar Verici
 • Tıbbi uygulamalar
 • Güvenliği Artırır
 • Etkili İletişim

Yapay Zekanın Geleceği

İnsanlar olarak teknolojik değişimlerden ve kurgudan her zaman etkilenmişizdir, şu anda tarihimizdeki en büyük gelişmelerin ortasında yaşıyoruz. Yapay Zeka, teknoloji alanında bir sonraki büyük şey olarak ortaya çıktı. Dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlar, yapay zeka ve makine öğreniminde çığır açan yeniliklerle geliyor. Yapay zeka yalnızca her endüstrinin ve her insanın geleceğini etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda büyük veri, robotik ve IoT gibi yeni gelişen teknolojilerin ana itici gücü olarak da hareket ediyor. Büyüme hızı göz önünde bulundurulduğunda, öngörülebilir gelecek için teknolojik bir yenilikçi olarak hareket etmeye devam edecektir. Bu nedenle, eğitimli ve sertifikalı profesyonellerin ödüllendirici bir kariyere girmeleri için muazzam fırsatlar vardır. Bu teknolojiler büyümeye devam ederken,sosyal ortam ve yaşam kalitesi üzerinde giderek daha fazla etkiye sahip olacaklar.

Pazarlamacılar yapay zekayı nasıl kullanıyor?

AI, burada müşteriler için yaptığımız pazarlamada oldukça sık devreye giriyor.

Örneğin, yerel arama sonuçları, kısmen, bir araştırmacının ihtiyaçları için en iyi işin ne olduğuna karar veren AI tarafından belirlenir. Dolayısıyla, bir kişi “pizza” araması yaptığında, yapay zeka kişinin pizza hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyip istemediğini veya bir pizzacı bulmak isteyip istemediğini anlamalı ve pizza restoranı istediğini düşünüyorsa, bunu çözmesi gerekir. arama için en iyi cevap hangi pizzacıdır.

Ve müşteriler için oluşturduğumuz reklamlar, kısmen yapay zekanın bir reklam için doğru hedef kitle olarak belirlediğine bağlı olarak yerel tüketicilere gösterilir.

Yapay Zekanın geleceği hakkındaki görüşünüz nedir? Yorumlarınızı aşağıya bırakın.

 

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir