SEM ( Arama Motoru Pazarlaması ) Nedir?

Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Blog Dijital Pazarlama Google

SEM ( Arama Motoru Pazarlaması ) Nedir?

Sem nedir?

Arama Motoru Pazarlaması veya SEM, arama motorlarında daha yüksek sıralamalar aracılığıyla web sitenize gelen alakalı trafiği artırmak için atılan adımları kapsar. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, çevrimiçi veya internet pazarlama eşi görülmemiş bir popülerlik kazandı. Kabaca konuşmak gerekirse, bir işletme için bir web sitesi yapmak, daha çok, insanların çoğu mağazayı görebilmesi ve bilmesi için dikkat çekici bir şekilde yerleştirilmesi gereken bir mağaza için bir afiş yapmaya benzer. İşletmeler, daha fazla potansiyel müşteri ve dolayısıyla daha fazla gelir üretebilen web sitelerine ihtiyaç duyar.

Not: SEO, organik trafik edinmek için web sitesini optimize etmeye odaklanır. Arama motoru pazarlaması ( SEM ) ücretli bir şekilde trafik elde etmeyi amaçlar. Daha detaylı bilgiler edinmek için, bir önceki yazımızda SEM ve SEO farkları‘nı değindiğimiz makalemizi mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Arama motoru pazarlamacılığı nedir?

Arama motoru pazarlaması, bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP‘ler) varlığını artırarak tanıtılmasıyla ilgilidir. Günümüzde, kötü düzenlenmiş ve güncel olmayan içeriğe sahip bir web sitesi geliştiremezsiniz. Neredeyse hiçbir faydası olmazdı.

İşletmeniz internette kolayca bulunabiliyor mu? Değilse, web sitenizin içeriğini yeniden düzenlemek veya yeniden yazmak ve arama motorları açısından daha alakalı hale getirmek için biraz zaman harcamanız gerekir. SERP‘lerde zirvede olmak için en iyisini yapmanız gereken oldukça rekabetçi bir ortamda kaçınılmazdır.

Arama motorlarını anlama

Arama motorları, çevrimiçi bir işletmenin başarılı olmasında çok önemli bir rol oynar. Bu nedenle, arama motorlarının bir web sitesini nasıl sıraladığına dair bir anlayış geliştirmelisiniz. Çevrimiçi pazarlamacılar, arama motorlarının sürekli olarak trendlerini değiştirdiği gerçeğini de göz önünde bulundurmalıdır. Bugün çalışan bir şeyin yarın işe yaraması gerekmez. Bu yüzden trendleri takip etmek ve buna göre değişiklikler yapmak önemlidir.

Anahtar kelime seçimi

Bir web sitesini optimize etme söz konusu olduğunda, anahtar kelimelerin dahil edilmesi önemli bir kavramdır. Aynı zamanda içerik optimizasyonu olarak da adlandırılır. Anahtar kelime, istenen bilgilere erişmek için arama kutusuna yazdığımız bir şeydir. Web siteniz anahtar kelimeler için tam olarak optimize edilmemişse, muhtemelen yarışı kaybedeceksiniz. Ayrıca, sunduğunuz ürün ve hizmetleri ararken müşterilerinizin arama kutularına hangi ifadeleri yazdığını anlamanız gerekir.

Arama Motoru Pazarlamasına Kimler İhtiyaç Duyar?

Diğer tüm pazarlama türlerinde olduğu gibi, arama motoru pazarlaması da her tür işletme tarafından kullanılabilir. İnsanlar işinize veya ürünlerinize para harcayabilirse, arayacakları bir zaman gelecek. Amaç, yalnızca sizi bulmalarını sağlamakla kalmayıp, yaptıklarında gördüklerini sevmelerini ve böylece bir sonraki adımı atmaları için ilham almalarını sağlamaktır. O anda sizden satın almak, bir konuşma başlatmak veya sadece satış döngüsüne girmek, bir sonraki kritik adım eylemdir.

Organik sonuçlar ve Tıklama Başına Ödeme (TBÖ)

Tıklama başına ödeme ve organik arama sonuçları, çevrimiçi varlığınızı iyi bir konuma getirmek için etkili bir şekilde kullanabileceğiniz iki yoldur. PPC, reklamlarınızı görüntülemek için arama motorlarına ödeme yapmanızı sağlar. Öte yandan, organik sonuçlar, arama motorlarının web sitelerini sıralama şeklini etkilemelidir.

Google araçlarının kullanımı

Kuponlar, Analitik, Site Haritaları ve Ürün Araştırması, web sitenizin performansını izlemek ve değerli bilgiler almak için kullanabileceğiniz önemli araçlardan bazılarıdır. Üstelik çevrimiçi işletmenizi arama motorları ile listeleyebilirsiniz. İşletmenizin başarısının büyük ölçüde işletmenizi çevrimiçi dünyaya nasıl tanıttığınıza ve sunduğunuza bağlı olduğu gerçeğini inkar etmek mümkün değildir. Arama motoru pazarlaması kesinlikle rekabette alakalı kalmanın harika bir yoludur.

Arama Motoru Pazarlamacılığı ile Sonuçları Artırın

Insert Bilişim’deki uzmanlardan oluşan ekip, sonuçları yönlendiren ilham verici eylemler konusunda eğitilmiştir. Arama motoru pazarlamacılığı söz konusu olduğunda, günün sonunda en fazla sonucu alacak olan kesinlikle çok yönlü bir yaklaşımdır. Bu alanda çok fazla nüans var ve her ihtiyaca veya her işletmeye uyacak sihirli bir çözüm diye bir şey yok. En etkili arama motoru pazarlama programları kampanyanın tamamına bakacaktır: pazarlama, reklamcılık , medya, coğrafi konum, doğruluk, doygunluk, sitenin kendisi ve çok daha fazlası. Web sitesi sıralamasında kelimenin tam anlamıyla yüzlerce faktör vardır ve arama motoru pazarlamacıları olarak bizim işimiz mümkün olan her alanda hakimiyet kurmanıza yardımcı olmaktır.

Sıralama ve Sonuç..

Arama motoru pazarlama programınızın her alanında size yardımcı olabiliriz. En önemli anahtar kelimeleriniz için arama motorlarında organik olarak en üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabiliriz, reklam kampanyanızın size en az maliyetle, mutlak en iyi şekilde performans göstermesine yardımcı olabiliriz..

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir