Dönüşüm Optimizasyonu Nedir?

Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Blog Dijital Pazarlama

Dönüşüm Optimizasyonu Nedir?

Web sitenize çok fazla trafik alıyorsanız, ancak çok fazla potansiyel müşteri alamıyorsanız, bu, dönüşüm oranı optimizasyonu konusunda ciddi olma zamanının geldiği anlamına gelir. Dönüşüm, bir web sitesinin ziyaretçisi bir pazarlamacının yapmasını istediği şeyi yaptığında gerçekleşir. Neyin “Dönüşüm” olarak sayılacağı, web sitenize ve hedeflerinize bağlıdır. E-ticaret siteleri için, Dönüşüm genellikle ziyaretçilerinizden birinin bir satın alma işlemi gerçekleştirmesidir.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu, dijital pazarlamacıların elde etmeyi başardıkları trafikten ve potansiyel müşterilerden yararlanmalarına olanak tanır. CRO‘lar, analiz, davranış araştırması ve testin bir kombinasyonunu kullanarak Dönüşüm Hunilerini daha verimli hale getirir ve gelirlerini artırır.

1. Hedef Kitlenizi Tanımlayın

İlk dönüşüm optimizasyonu ipucu, hedeflenen kitleyi doğru şekilde tanımlamaktır.

Pek çok pazarlamacının yaptığı en büyük hatalardan biri herkesi memnun etmeye çalışmaktır.

Ürün veya hizmet herkes için faydalı olsa bile, ürününüzü veya hizmetinizi herkesin satın alacağını düşünüyor musunuz?

Öyle düşünüyorsanız, yine de yanılıyorsunuz!

Ürün veya hizmetinize, araştırma ve analiz verilerinize ve tabii ki kişisel deneyiminize bağlı olarak, ürün veya hizmetinize kimin gerçekten ihtiyaç duyacağını / isteyeceğini belirleyebilirsiniz.

Çevrimiçi pazarlamanız ve web siteniz, özellikle dönüşüm sağlama olasılığı en yüksek kişilere yönelik olmalıdır.

Kiminle konuştuğunuzu ve ürününüzü veya hizmetinizi satın almalarını neyin sağladığını bilmelisiniz.

2. Rekabet Analizi

Rakiplerinizi anlamak, dönüşümleri artırmak için zorunludur.

İlk üç rakibinizi belirleyebilirseniz, nerede bazı iyileştirmelere ihtiyaç duyduğunuzu anlamak için çevrimiçi pazarlama çabalarını ve web sitelerini incelemeye başlayabilirsiniz.

Kendinizi gerçekten size benzeyen rakiplere karşı değerlendirirseniz, edindiğiniz içgörüler çok daha değerli olacaktır.

3. Benzersiz Bir Değer Önerisi Meydana Getirin

Benzersiz bir değer teklifi (UVP), en önemli dönüşüm tetikleyicilerinden biridir. Teklifinizin net faydalarını sunar ve ziyaretçilere neden rakiplerinizden değil de sizden satın almaları gerektiğini söyler.

Benzersiz değer öneriniz, sizi rakiplerinizden ayıran şeydir. Rakiplerinizin çoğaltması zor olan bir şeyi benzersiz bir değer teklifi olarak kullanın.

4. Dönüşümünüzü Artırmak İçin Profesyonel Görünümlü Bir Web Sitesi Tasarlayın

Web sitenizi tasarlarken, “canlandırın” üç kelimesini hatırlayın . Web sitenizin görsel olarak çekici, heyecan verici ve ilgi çekici olması gerektiği anlamına gelir.

Web siteniz ziyaretçilerinizden duygu uyandırmalıdır. Profesyonel olmayan bir web sitesi tasarımı, ziyaretçilerinizin çoğunu kapatabilir ve bu nedenle profesyonel görünümlü bir web sitesi tasarlamak, etkili dönüşüm optimizasyonu ipuçlarından biri olarak kabul edilir.

Kendi başınıza profesyonel görünümlü bir web sitesi oluşturamıyorsanız, ona profesyonel bir görünüm kazandırması için uzman bir web tasarımcısı tutmayı düşünün.

5. Alakalı Resimleri Kullanın

Bir web sitesindeki her görselin, kitlenizi dönüşüm hedefine doğru itmek gibi bir amacı olmalıdır.

Görüntüleri metnin tekdüzeliğini kırmak için kullanıyorsanız, tamamen yanılıyorsunuz.

Hedef kitlenizin dikkatini çekmek için web sitenizde yalnızca yüksek kaliteli, anlamlı ve alakalı görselleri kullanın.

Hedef kitlenize yanlış mesaj gönderebilecekleri için yapışkan stok görseller kullanmaktan kaçının.

6. Web Sitenizi Duyarlı Hale Getirin

Web siteniz duyarlı olmalıdır. Duyarlılık, web sitelerinin, ister masaüstünde, ister akıllı telefonda veya tablette olsun, ziyaretçinin ekran çözünürlüğüne göre düzenleri otomatik olarak değiştirmesine olanak tanır.

Adobe, 1000’den fazla web sitesi‘ni analiz etti ve ziyaretçilerin yaklaşık% 15’inin akıllı telefonlardan ve tabletlerden geldiğini keşfetti.

Bu, web siteniz yanıt vermiyorsa, bazı potansiyel müşterileri kaybediyorsunuz demektir.

Yukarıda listelenen ipuçları üzerinde çalışarak, web sitenizin dönüşümlerini iyileştirmek için uzun bir yol kat edeceksiniz. Ek olarak, yukarıdaki dönüşüm optimizasyon ipuçlarını uygulayarak kullanıcılarınız için daha iyi bir kullanıcı deneyimi meydana getireceksiniz.

Web sitenizde değişiklik yaptığınızda, değişiklikleri tek seferde yapmaktansa küçük adımlar atmanızı ve yol boyunca sonuçları ölçmenizi öneririm. Bu şekilde, dönüşümleriniz üzerinde en büyük etkiyi hangi değişikliklerin yaptığını belirleyebilirsiniz.

Başarılı dönüşüm oranı optimizasyonunun anahtarı, sonuçları iyileştirmek, test etmek, ince ayar yapmak ve ölçmektir.

 

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir