Seo Roi Nedir? İnsert Bilişim Dijital Ajans

Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Blog

Seo Roi Nedir?

SEO ROI NEDIR?

SEO ROI, bir SEO kampanyasından elde edilen kârın yatırıma oranını döndüren bir hesaplamadır. SEO, kampanyanın toplam maliyetinden daha fazla organik gelir veya dönüşüm üretirse, bir site yatırım getirisi pozitif olacaktır. SEO hizmetleri sunan arama pazarlama ajansları, geleneksel olarak çeşitli şekillerde yatırım getirisi bildirmiştir. SEO ROI’ye en yaygın yaklaşım, arama motoru sıralamasıdır. 

1. EK ORGANIK TRAFIK – YILLIK

Bu metrik, organik trafiğinizin önümüzdeki 12 ay içinde ne kadar büyümesini istediğinizi göstermelidir. Ne kadar çok organik trafik alırsanız, bu oturumları müşteriye dönüştürmek için o kadar fazla fırsatınız olur. SEO‘nun amacı sıralama pozisyonlarını iyileştirmek olduğundan, ideal olarak siteniz daha önce olduğundan daha fazla organik trafik oluşturacaktır.

Organik trafiğinizin ne kadar artmasını beklemeniz gerektiğini belirlemek biraz zor olabilir. Aşağıda, bu metrik için gerçekçi hedefler belirlemenize daha iyi yardımcı olabilecek bazı faktörler verilmiştir:

2. Hedef Anahtar Kelimelerin Arama Hacmi

Ayrıca, hedef anahtar kelimelerinizin arama hacmi, hedef organik trafik artışınızı belirlemede çok önemli bir rol oynar. Sektörünüz ve ürününüz, arama fırsatlarının miktarını belirleyecektir. Örneğin, “saatler” satan bir şirket, niş bir Saas ürününden çok daha büyük hacimli anahtar kelimeleri hedefleyebilir. Temel anahtar kelimelerinizin toplam hacmi, toplam arama potansiyelinizin neye benzediğine dair size daha iyi bir gösterge verebilir.

3. Mevcut Sıralamalar

Organik trafik artışlarını tahmin etmek için toplam arama hacminizi kullanıyorsanız, bu verileri mevcut sıralamalarla eşleştirdiğinizden emin olmak istersiniz. Örneğin, sıralıyorsanız

Anahtar Kelime Hacmi: 10,000
Mevcut Sıra: 8
Gol Sıralaması: 5

Daha sonra, standart bir tıklama oranı modeli kullanarak bu sıra değişikliğinin değerini tahmin edebilirsiniz:

Konum 1:% 26,4
Konum 2:% 15,2
Konum 3:% 11,2
Konum 4:% 8,4
Konum 5:% 5,8
Konum 6:% 4
Konum 7:% 3
Konum 8:% 2,2
Konum 9:% 1,7
Konum 10:% ​​1,3

Her SEO ROI raporu aşağıdaki temel unsurlara odaklanmalı ve bunları raporlamalıdır:

  • Kampanyayla ilgili dönüşümler
  • Zaman içinde dönüşümlerde genel artış
  • Arama motoru trafiğiyle ilgili dönüşümler
  • Arama motoru trafiğinde genel artış
  • Benzersiz kullanıcılarda ve trafikte genel artış

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir