İçerik Pazarlaması Nedir? İnsert Bilişim

Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Blog Dijital Pazarlama Google Seo

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik Pazarlama, potansiyel müşterilerin ürününüzün veya hizmetinizin sorunlarını nasıl çözeceğini veya arzularını nasıl gerçekleştireceğini keşfetmeleri için sürükleyici bir ortam yaratmayı mümkün kılar. İçerik pazarlaması, hedef kitleniz için alakalı, ilginç ve yararlı olan bilgilendirici içeriği paylaşır. Bu stratejiyi uygulayarak, müşterileri satın alma kararlarına yönlendirebilirsiniz..

Dört içerik biçimi vardır:

1: Yazılı kelime
2: Ses>
3: Video
4: Görüntüler

Neden içerik pazarlamasına yatırım yapmalı?

Çünkü İçerik Pazarlama bir temeldir ve diğer Dijital Pazarlama stratejilerinin tamamlayıcısıdır.

İyi yapıldığında, içerik yeni marka değerlei ortaya çıkarır, yani siz değerli içerik oluşturmaya devam ettikçe markanız zaman içinde daha da değerli hale gelir. Ve hedef kitlenize ne kadar çok yardım ederseniz, markanız alanınızda lider olarak o kadar çok itibar kazanacaktır.

Dünyanın en büyük uzmanları, içeriğin kral olduğu konusunda hemfikir.. Bunu kullanarak, insanlara sorunlarını çözmek için ürününüzü veya hizmetinizi nasıl kullanacaklarını öğretmek gibi birçok yoldan birkaç farklı hedef türüne ulaşabilirsiniz.Bu, aniden alanınıza hakim olana kadar gittikçe daha fazla ivme oluşturmaya başladığınız bir çark etkisi yaratır.

Bir işletme olarak içeriğin size değer sağlamasının temel yolu organik trafiktir. Burası, insanların sizi Google, YouTube veya bir podcast dizini gibi bir tür arama platformunda keşfettikleri ve içeriğinizi ziyaret ettikleri yerdir.

Kritik bir nedenden ötürü diğer trafik türlerinden temelde farklıdır – bu insanlar sizi arıyor. İşletmenizle ilgili bilgileri aktif olarak arıyorlar – sizi ilk etapta böyle keşfettiler.

Diğer tüm platformlarda, yaptıkları her şeyi bölüyorsunuz. Aktif araştırmacılar yerine pasif gözlemcilerdir. Bu tür pazarlama yapmak genellikle çok daha zor ve çok daha pahalıdır (Facebook reklamlarını, YouTube reklamlarını ve temelde diğer her tür reklamı düşünün).

İçerik Pazarlamasının faydaları nelerdir?

Bazı İçerik Pazarlama avantajlarından zaten bahsettik ve bu yöntemin işletmenizi büyütebileceğini onaylıyoruz. Şimdi size nasıl çalıştıklarını göstermek için bahsedilen her nokta hakkındaki açıklamayı genişleteceğiz.

Ziyaretçileri çeker ve site trafiğinizi artırır

İnsanların çevrimiçi olarak mevcut olan çok sayıda bilgi arasından şirketinizi bulmasına yardımcı olmak büyük bir zorluktur, ancak içerik , özellikle Google gibi arama motorları için sizi bulunabilir hale getirir .

Aynı şekilde, alakalı içerik sosyal medyada veya e-posta pazarlama kampanyalarında dikkat çekerek sitenize daha fazla kişinin erişmesini sağlar.

Hedef kitleniz için değerler ortaya çıkarır

Yarattığınız ve müşterilerinize sunduğunuz içerik sadece yararlı olmakla kalmaz, doğru kişilere ihtiyaç duydukları doğru zamanda gerekli mesajı verir. Beklentileri aşacak ve sizi bu konuda otorite haline getirecek , siz ve izleyicileriniz için değer yaratacaktır .

Hedef kitlenizin ilgisini çeker

Hedef kitlenize alakalı ve faydalı içerik verdiğinizde, bunu o kadar inanılmaz bulacaklar ki , arkadaşları ve takipçileri ile paylaşacaklar . Hepsi bu kadar da değil: İnsanlar, yorum bırakmak ve tepki vermek gibi başka bir şekilde de içeriğinizle etkileşime girecek.

Olumlu bir marka algısı yaratır

Okuduğunuz her şeyin ötesinde, İçerik Pazarlama, hedef kitlenize ihtiyaç duyduğu bir anda yardımcı olur ve insanlar bilinmeyen şirketler yerinezaten bildikleri markalarla iş yapma eğilimindedir .

Pazarı ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında eğitir

Çoğu insan bir sorunu olduğunu ve sizin ürününüz veya hizmetiniz tarafından çözülebileceğini bile bilmiyor. İçerik Pazarlama, hedef kitleye çözümünüzün var olduğunu ve nasıl çalıştığını öğretebilir .

Satışları bir sonraki seviyeye taşır

Başka bir ikincil olsa bile, satışlar elbette ana hedeftir. İçerik Pazarlama, hedef kitlenizi nihai karara kadar yönlendiren satın alma sürecinin tüm aşamalarında mevcut olabilir .

İçerik olmadan, bu sürüş bireysel olarak, örneğin bir satıcı tarafından yapıldı. Bu nedenle daha az sayıda insana ulaşıldı.

İçerik Pazarlamasını benimsediğinizde, daha geniş kapsam kazanırsınız, daha fazla tüketiciye ulaşırsınız, ancak onları en etkili şekilde hedeflersiniz.

Daha önce de söylediğimiz gibi, hedef kitlenize neden ürünlerinize ve hizmetinize ihtiyaç duyduğunu öğretebilirsiniz ve bu sayede daha kolay ve daha büyük ölçekte satış yaparsınız.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) uygulamalarını uygulayın

Anahtar kelimeler, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) adı verilen bütün bir stratejinin yalnızca bir noktasıdır . Bu, Google gibi arama motoru sayfa sonuçlarında ilk sıraya ulaşmak için kullanılan bir dizi tekniktir.

Google’da ne kadar üst sıralarda yer alırsanız, alıcı personelinizin blogunuzu bulma, pazarlama hunisinde gezinme ve sizinle bir anlaşma yapma şansı o kadar artar.

Bunun yapılabilmesi için içeriğinizin bu arama motorları için optimize edilmesi ve bunun da ötesinde okuyucuya iyi bir deneyim sunmaları gerekir.

Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:
hangi yayınları iyileştirebileceğinizi bilmek için sonuçlarınızı Google Analytics ile analiz etmek ;
Google Arama Konsolu aracını kullanarak ve site haritanızı yükleyerek ;
Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araçlarda önerdiği anahtar kelimeleri kullanmak ;
anahtar kelimenin kullanımını optimize etmek, onu ilk 100 kelime arasına ve bazı alt başlıklara yerleştirmek, örneğin;
kısa URL’leri benimsemek ve içinde anahtar kelimeler kullanmak;
sayfalarınızı mobil cihazlar için optimize etme ;
sitenizin hızını artırmak ve Google PageSpeed ​​Insights‘ta test etmek ;

Gördüğünüz gibi, İçerik Pazarlama, Dijital Pazarlama stratejisinde bir zorunluluktur. Alıcı kişiliğinizi ortaya çıkartmak, okuyucuyu ikna eden içerikler yazmak, alıcı yolculuğunu sağlamlaştırmak ve doğru kanalları kullanmak kesinlikle şirketinizi rekabette öne çıkaracaktır.

Bir sonraki adımı atmak ve stratejilerimizden yararlanmak istiyorsanız,  İletişim  sayfamızdan bizlere ulaşabilir, uzmanlarımızdan daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir