Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır?

Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Blog Dijital Pazarlama Google Seo

Google Trends Nedir?

Google Trends Nedir?

Google’ı hiç kullanmamış birini tanıyor musunuz? Cevabınız kesinlikle hayır.. Google’ı, hemen hemen herkes tarafından kullandığından, insanların günlük yaşamlarının bir parçası haline geldi. Dünya çapında 1,5 milyardan fazla kullanıcısı ile dünyanın önde gelen ve en popüler arama motorudur. Aslında, Google saniyede ortalama 40.000 arama sorgusu işler! Bu, Google’ın insanların günlük, çevrimiçi yaşam tarzlarına gerçekten yerleştiğini ve insanların belirli bir konu hakkında soruları veya sorguları olduğunda başvurdukları merkez haline geldiğini kanıtlıyor. Bununla birlikte, ilginç olan, Google’ın, kullanıcıların pazarlama ve araştırma amacıyla kullanılabilecek son derece yararlı ve ilginç bazı verileri görüntülemelerine olanak tanıyan arama sorgusu bilgilerinden oluşan veri toplamasıdır. Henüz yapmadıysanız, Google Trendler‘e merhaba deyin.

Google Trendler ile tanışın..

Google Trendler, Google kullanıcılarının belirli arama terimlerine olan ilgisini gösterir. Bu bilgi ile arama hacimleri ve arama terimlerinin mevsimselliği daha iyi değerlendirilebilir. Trend Olan Aramalar, hem günlük trend olan arama konularını hem de gerçek zamanlı trend olan arama konularını kapsayan eğlenceli bir açılış sayfasıdır. Çoğu zaman örtüşseler de, her bölümde kesinlikle bazı benzersiz terimler vardır.

Google Trendler hangi işlevleri sunar?

Güncel eğilimler ve konular Google Trendler ana sayfasında gösterilmektedir. Burada dünyadaki en popüler arama sorguları gerçek zamanlı olarak belgelenir ve şu anda en yüksek arama sorguları artışını kaydedebilen ve normalde kişi, şehir veya olay gibi varlıklar tarafından desteklenir. 

İçerik pazarlaması ve arama motoru optimizasyonu (SEO) için “Keşfet” işlevi en heyecan verici olanıdır. Burada Google, seçilen bir anahtar kelime için arama ilgisini bulma fırsatı sunar – ve bunu hem tarihsel olarak 2004 yılına kadar hem de son bir saatteki dakika dakika gelişmelerde yapar. Burada arama hacmi mutlak rakamlarla değil, göreli değerlerle verilmiştir. En yüksek değer 100’dür; bu, en yüksek arama ilgisini ifade eder. Grafikteki diğer değerler, talep tepe noktasına kıyasla nispi talebi gösterir.

Burada grafik, kendi ihtiyaçlarınıza göre uyarlanabilir. Grafik için filtre seçenekleri şunlardır:

Konum : Olasılıklar küresel düzeyden şehir düzeyine değişir

Zaman aralığı : Seçenekler, son saate kadar 2004 yılına kadar gider

Kategori : Seçenekler arasında Sanat ve Eğlence, Spor, Politika, Finans, Haberler vb. Bulunur.

Arama Türü : Görsel Arama, Haber Arama, Google Alışveriş ve Youtube Arama

Google Trendler SEO ve çevrimiçi pazarlama için neden önemlidir?

Pazarlama ve SEO açısından, yazmadan önce Google‘ın trend aracını kullanarak hem arama ilgisini hem de mevsimselliği değerlendirmeniz önerilir. Araç, konu araştırmasının yalnızca bir bölümünü yerine getirebilir, ancak özellikle zaman içinde ekranla uzun vadeli eğilimleri gösterebilir..

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir