SEM ve SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?

Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Blog

SEM ve SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?

İşte dijital pazarlama dünyasında çok sorulan bir soru: SEO ve SEM arasındaki fark nedir?

Ücretli sonuçlar, bir şirket Google tıklamaları için ödeme yaptığında ortaya çıkan sonuçlardır ve organik sonuçlar, Google’ın belirli bir arama sorgusu için en alakalı olduğunu düşündüğü sonuçlardır. Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO, organik trafik kazanmak için bir web sitesini optimize etmeye odaklanır ve SEM veya Arama Motoru Pazarlaması, ağırlıklı olarak ücretli yöntemlerden trafik elde etmeyi amaçlar. Arama Motoru Pazarlaması hem SEO hem de PPC’yi (Tıklama Başına Ödeme) içerir. Bu blogda, aşağıdaki konuları tartışacağız ve SEO ile SEM’in ne anlama geldiğini anlayacağız.

Şimdi biraz daha derine dalalım..

Web sitenize hemen daha fazla ziyaretçi çekmek istiyorsanız, SEM en iyi hareket tarzınızdır. Ücretli bir arama motoru reklam kampanyası birkaç gün kadar kısa bir sürede kurulabilir ve başlatılabilir ve web sitenize neredeyse anında trafik çekebilir (doğru şekilde uygulanırsa).

Bir PPC kampanyası kullanarak, coğrafi hedefleme ve reklam planlamasını kullanarak, hangi belirli anahtar kelimeler için bulunacağınızı ve reklamlarınızın ne zaman ve nerede görüneceğini belirtebilirsiniz. Yaş, cinsiyet ve ebeveynlik durumu gibi hedef demografik parametreler belirleyerek bunu bir görüntülü reklam kampanyasıyla bir adım öteye taşıyabilirsiniz.

Dönüşümleri ve yatırım getirilerini artırmaya yardımcı olacak ücretli reklamları oluşturmayı ve optimize etmeyi içerir. SEM, hedefli bir reklam kampanyası planlamaya yardımcı olan anahtar kelime araştırmasını da içerir.

Google Ads aşağıdakiler gibi kampanyaları içerir:

  • Arama Ağı Reklamları
  • Görüntülü Reklamlar
  • Gmail Reklamları
  • Alışveriş Reklamları
  • YouTube Reklamları
  • SEO:
  • SEO söz konusu olduğunda sonuçları görmek haftalar ve aylar sürebilir. SEM’in temel avantajı, anında sonuçları görebilmemizdir. Kısa sürede SEM yardımıyla tıklamaları ve dönüşümleri artırabiliriz. Ayrıca, reklamın içeriği ve hedef kitle dahil olmak üzere görüntülenen reklamları da kontrol edebileceksiniz. İdeal olarak, hem SEO hem de SEM, müşteri trafiğini web sitemize çekmemize yardımcı olan bir stratejinin parçasıdır. Ücretli bir SEM kampanyası yayına girdiğinde, onaylandıktan sonra arama sonuçlarında hemen görünür. Oysa SEO’da, herhangi bir rekabetiniz olmadığı sürece sonuçların gösterilmesi birkaç hafta veya ay sürebilir. Google’ın ilk sayfasında yer almak için birbirleriyle rekabet eden yüzlerce şirket oldukları için rekabetin olmaması çok nadirdir. Organik bir strateji oluşturmak uzun zaman ve daha fazla çaba gerektirir.

Peki, En İyi Seçenek Nedir?

Gerçek şu ki, SEO ve SEM, arama motorlarında anlık ve uzun vadeli görünürlüğünüz arasında sağlıklı bir denge kurmak çok önemli olduğu için, herhangi bir dijital pazarlama kampanyasının önemli bileşenleridir.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir