Seo Nedir, Nasıl Yapılır? | Seo Ajansı - Insert Bilişim

Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Dijital Pazarlama Seo Web Web Sitesi Web Tasarım

Seo Nedir, Nasıl Yapılır?

Seo Nedir?

SEO veya Arama Motoru Optimizasyonu, arama sonuçlarında daha iyi bir yer edinmek ve web sitesini optimize etmek için kullanılan bir terimdir. Bu uygulamalar ve yöntemler genellikle Google, Bing, Yahoo vb büyük arama motorları tarafından sağlanan kurallara dayanır. Büyük arama motorlarının çoğundan gelen kurallar birbirine oldukça benzer. Genellikle organik geri bağlantıların, alakalı ve benzersiz içeriğin, konuyla ilgili gerçek içeriklerin kullanımını teşvik eder ve spam bağlantılarını, gönderileri ve içeriklerini caydırmayı amaçlar.

Amaçları ise, web sayfalarını arama motorları tarafından daha kolay keşfedilebilir hale getirmek ve bilgilerin web sayfalarının uygun şekilde indekslenmesidir. Arama Motorları’nın Önemi saymakla bitiremeyiz..

Arama motorları, sitenize trafik çekmenin büyük bir yoludur. Yani doğru içeriğe sahipseniz, İnternette sörf yapan insanlar neredeyse her zaman ihtiyaç duydukları bilgileri ararlar. Siteniz bunu sağlıyorsa, ancak aradıklarında görünmüyorsa, siteniz neredeyse işe yaramaz.

Görünürlük anahtardır..

SEO, sitenizi internet kullanıcıları için daha görünür hale getirir. Pazarlama, daha fazla insanın ne sattığınızı veya tanıttığınızı görmesini sağlamak için gereken her şeydir. SEO, arama motorunda pazarlama gibidir. Bu arama motorlarını kullanan insanlara “ihtiyacın olan herşey burada” demenin harika bir yoludur. Ve unutmayın, hepsi olmasa da, insanlar arama motorlarını kullanır.

SEO, PPC’den daha fazla tıklama alır

PPC reklamları organik sıralamaların üzerinde görünmesine rağmen , aramaların% 71,33’ü ilk sayfadaki  organik bir sonucun tıklanmasıyla sonuçlanır.  

Bunun neden olduğunu söylemek zor, ancak en mantıklı sonuç, kullanıcıların Google‘ın algoritmasına güvendikleri. Reklamverenlerin hangi noktalar için ödeme yaptığını bilirler ve bunun yerine arama motorunun en iyi olduğunu belirlediği sayfaları ziyaret etmeyi seçerler.

Elbette bu sadece bir varsayım.

Ancak arkasındaki mantık ne olursa olsun, gerçek şu ki, herhangi bir arama için tıklamaların çoğu organik bir sonuca gidiyor.

Rekabette öne geçebilirsiniz

Günümüzde SEO, herhangi bir pazarlama stratejisinin temelini oluşturuyor.

Aslında, pazarlamacıların% 61’i SEO’larını  iyileştirmenin ve çevrimiçi varlıklarını iyileştirmenin en önemli öncelik olduğunu söylüyor.

Bu, rakiplerinizin muhtemelen arama sonuçlarında yüksek sıralamalar oluşturmak için adımlar attığı anlamına gelir.

Ve kendi stratejinizle, sektörünüzde rekabetçi kalabilmek için bunlara ayak uydurabilir ve ideal olarak onların önüne geçebilirsiniz.

SEO ve SEM

Şirketinizin aramadaki görünürlüğünü artırma hakkında daha fazla şey öğrendikçe, süreç için başka bir terimle karşılaşabilirsiniz: SEM. Ve bazı pazarlamacılar bunu SEO ile birbirinin yerine kullansa da, ikisi arasındaki farkı anlamak önemlidir.

SEM, “arama motoru pazarlaması” anlamına gelir ve arama motoru sonuç sayfalarında yerleşim kazanmak için yaptığınız her şeyi ifade eder. Bu, hem SEO hem de PPC’yi içeren bir şemsiye terim olduğu anlamına gelir.

Dolayısıyla, SEO bir SEM biçimi olmasına rağmen, SEM ile ilgili tek taktik bu değildir. Daha detaylı bilgi için Sem ve seo arasındaki farklar başlıklı yazımızı okuyun.

Arama görünürlüğü hakkında daha fazla şey öğrenirken bu farkı göz önünde bulundurmak, ücretli taktiklere odaklanan kaynakları bulmayı ve bunların zamanınızı okumak için harcamak isteyeceğiniz kaynaklar olup olmadığını belirlemenizi çok daha kolay hale getirecektir.

Bir SEO Uzmanının Görevi Nedir?

Bazı temel SEO görevleri, bazı çevrimiçi kaynakların yardımıyla şirket içinde gerçekleştirilebilirken, sonuçlarınızı en üst düzeye çıkarmanın en iyi yolu bir SEO uzmanı ile çalışmaktır.

Peki bu profesyoneller kendi başınıza yapamayacağınız ne sunuyor?

Öncelikli hedefleri elbette müşterilerinin sektörleri, ürünleri ve hizmetleriyle ilgili sorgular için arama sonuçlarında görünürlüğünü artırmaktır.

Ancak bu hedefe ulaşmak için bir SEO uzmanının atacağı birkaç önemli adım vardır.

Temel olarak, SEO insanların sizi bulmasını kolaylaştırır, arama motorlarında anahtar kelime rekabeti ile pazarlama yapar. Bununla birlikte, SEO yapmanın tek bir yolu yoktur.

Bir web sitesinin SEO’yu geliştirmek, yalnızca arama motorları tarafından daha kolay keşfedilebilir ve düzgün bir şekilde endekslenebilir hale getirecektir. İyi SEO uygulamalarına sahip bir web sitesinin arama motorlarında daha iyi sonuçlar alacak ve doğrudan sitenin trafiğini etkileyecektir.. Bununla birlikte, arama motorları hala birçok Web sitesi için hayati bir trafik kaynağıdır, bu nedenle web sitelerinin bu SEO yönergelerini takip etmesi önemlidir. İnsert Bilişim yıllardır bu alanda önemli başarılara imza atmıştır. Sizlerde internette daha çok görünür olmak, markanızı duyurmak ve müşteri potansiyelinizi arttırmak istiyorsanız iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir