Marka tescilinin önemi - Marka tescili nedir?

Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Marka Tescil Patent

Marka tescilinin önemi

Marka tescilinin önemi

Şirketler, özellikle KOBİ’ler ve yeni kurulan firmalar, kendi markalarını tescil ettirmeyi unutuyorlar. Ticari marka tescili, küresel ve çevrimiçi bir ekonomide önemli bir varlıktır. Bir ticari marka tesciline sahip olmak, bir şirketin potansiyel yatırımcılar veya alıcılar için değerini artırabilir, bir şirketin markayı kullanmaya başlamadan önce bir markadaki hakları güvence altına almasına ve şirketlerin gümrük ve sınır devriye acenteleri tarafından sunulan korumalardan yararlanmasına olanak tanır.

Ana nedenlerden biri, şirketi ticaret siciline kaydettirmenin veya hatta sadece bir alan adını güvence altına almanın, rakiplerin aynı adı kullanmasını önlemek için yeterli olacağı şeklindeki yaygın yanlış kanıdır. Dahası, birçok şirket kaydı, bir şeyler ters gidene kadar ertelenebilecek bir maliyet olarak görüyor. Sadece birkaçı, marka tescili işlemini şirketlerin en değerli varlığı olan markalarına sunduğu güçlü koruma derecesine kıyasla nispeten ucuz olan bir yatırım olarak görüyor .

Markanızı tescil ettirmenin 4 avantajı

Markanızı Benzersiz Kılar: Markanızın logosunu ticari markanız olarak tescil ettirdiğinizi düşünelim. Varsayıma göre, her işletmenin hatırlanması zor ve markanızı açıklamayan bir logoya sahip olmaktan çok, öne çıkan ve hatırlanması veya anlaşılması kolay bir logoya ihtiyacı vardır. Bu nedenle, her işletme birincisini tercih ederdi. Bunun nedeni kendinden açıklamalıdır.

Ürününüzün Adını Korur: Herhangi bir tescilli ticari markanız varsa, ürünün sahipliğini hızlı bir şekilde gösterebilirsiniz. Tescilli bir ticari markaya sahip olmak, sahipliğiniz altında kayıtlı tüm ürünleri kullanmanıza da izin verir. Ürünün o markaya ait olduğunu ve malı istediğiniz şekilde satma, değiştirme veya kullanma haklarına sahip olduğunuzu kanıtlar.

Bir ticari marka İşin Büyümesine Yardımcı Olur: Diyelim ki kuruluşunuz bilgisayarlarla uğraşıyor, ancak bazı kazançlı sıkı çalışmalardan sonra işinizi genişletmeyi ve video veya ses donanımı işine girmeyi düşünüyor olabilirsiniz. Bu işte yeniyseniz, başarısız olma ihtimaliniz daha yüksektir, ancak tescilli ticari markanız varsa, hangi alanda genişlerseniz genişleyin insanlar markanıza güvenecektir.

Şirketinizin farkında olmadan diğer şirketin haklarını ihlal etmesini önlemenin tek yolu marka tescil‘dir. Kullandığınız markanın zaten kayıtlı olduğunun farkında olmayabilirsiniz. Sonuçlar ne olabilir? Yeniden markalaşma zorunluluğu, yeni tanıtım materyallerinin masraflarını karşılama ve bir rakip tarafından ticari marka ihlali nedeniyle dava açılması.

Son olarak, markanızı tescil ettirmek için önemli mali teşvikler vardır . Bir marka parasal değere sahip bir varlıktır . Satın alınabilir, satılabilir veya lisanslanabilir ve kullanım için lisans alanınızdan, örneğin bir distribütörden telif ücreti talep edebilirsiniz.

Ticari marka, şirketinizin en önemli varlıklarından biridir: tescil, onu korumak için gerekli yatırımdır. Ticari markanızı tescil ettirmek için yardıma ihtiyacınız varsa veya bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin .

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir