Harika bir marka ismi nasıl bulunur?

Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Dijital Pazarlama Marka Tescil

Harika bir marka ismi nasıl bulunur?

Harika bir marka ismi nasıl bulunur?

Doğru marka adını seçmek, işletmeniz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Nihayet bu parlak fikri meşru bir işe dönüştürme kararını verdiniz – tebrikler! Şu anda aklınızda muhtemelen ürününüzü nasıl pazarlayacağınız, hedef pazarınızın kim olduğunu nasıl belirleyeceğiniz ve işi kurmak için ne kadar sermayeye ihtiyacınız olduğu gibi birçok yapılacak şeyler vardır.

Bir işe başlamanın en sinir bozucu (ve eğlenceli!) Yönlerinden biri de bir isim aramaktır! Pazar mevcudiyeti, marka potansiyeli ve mesajı dahil, aramaya başlarken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır. Marka ismi bulmak güzel bir serüvendir. Eğer, yeni bir işletme adı arayışındaysanız Insert Bilişim size yardımcı olabilir.

Evet, bir isme ihtiyacınız var ve eğer bir isim bulmakta güçlük çekiyorsanız, bu tamamen normaldir. En iyi marka isimlerini düşündüğünüzde, hedef pazarınızın dikkatini çekecek bir marka bulmaya çalışmanın ne kadar önemli olduğunu fark etmeye başlayacaksınız.

Marka Adının Önemi?

Marka adı her şeydir. İyi bir şirket adı seçerek aslında SEO sıralamanızı artırabilirsiniz. Ayrıca, hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeler için Google‘ın ilk sayfasında görüntülenmeye daha da yaklaşmanıza yardımcı olabilir. Hepsinden iyisi, SEO dostu bir marka adının web sitenizin trafiğini artırma olasılığı daha yüksektir. Daha fazla trafik, daha fazla satış.

Marka Adı Nasıl Bulunur?

Yine de böylesine benzersiz ve akılda kalıcı bir marka adı bulmanın ne kadar zor olduğunu zaten biliyorsunuz. Çok fazla fikriniz olabilir ve markanız için en iyisini belirlemeye çalışmak, kendi çocuklarınız arasında seçim yapmak gibi olabilir. İşte o zaman karar vermeye çalıştığınız zaman – arkanızda koca bir yönetici ekibinin fikirlerini haykırarak ne kadar kaotik olabileceğini hayal edin. Marka danışmanlığı firması olarak bu konudaki tecrübelerimize güvenebilirsiniz. Marka danışmanlığı sayfamızdan bu konu hakkındaki bilgilere bakabilirsiniz.

Marka adınıza anahtar kelimeler ekleyerek, bu SEO sıralamanızı yükseltmeye yardımcı olabilir.

Hedef kitlenizin kişiliğine hitap eden ve arketipinizi temsil eden marka adı fikirlerini nasıl bulacağınızı düşünürken, süreci daha akıcı ve daha basit hale getiren belirli ilkeler vardır:

  • Marka adını basit tutun: İdeal olarak, müşterilerin kafasında daha iyi kalma gücüne sahip oldukları için iki heceli bir kelime olmalıdır.
  • İsim aynı zamanda açıklayıcı olmalıdır: arketiplerin insanlarla duyguları aktarmasının nedeni, kolektif özü ve deneyimi yakalamalarıdır. Bir marka adı bu şekilde tanımlayıcı olmalıdır – markanın ürünlerinin özünü, deneyimini ve faydalarını nazik bir şekilde iletmelidir.
  • İyi marka isimleri için beyin fırtınası yapmak için kelime çağrışımını kullanın: Markanızla bir şekilde ilişkili olduğunu düşünebildiğiniz kadar çok kelimeyi yazın. Bunlar birleştirilebilir veya üzerinde çalışılabilen ve test edilebilen birkaç taneye kadar daraltılabilir.
  • İsim modaya uygun olmalı, ancak çok da moda olmamalıdır: Bugün “içeride” olan bir şey yarın tamamen “dışarıda” olabilir. Çağdaş insanların ilişkilendirebileceği ve önümüzdeki yıllara dayanacak bir isme sahip olmaya çalışın.

İşletme Adının Kullanılabilirliğini Kontrol Edin!!

Önce yapmanız gereken şey marka tescil araştırmasıdır. Bu ilk adımı attıktan sonra diğerlerine geçebilirsiniz.

Birden çok sağlayıcıyla bir alan adı araması yapın.

  • Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medyada benzer adı kullanan şirketleri arayın.
  • Olası adlarınızın ticari marka olmadığından emin olun.
  • İnternet alanınızın uzantısı hakkında dikkatlice düşünün – mevcutsa .com, .net ve .org’u bir öncelik haline getirin.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir