NFT nedir, NFT nasıl kullanılır?

Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Dijital Pazarlama Teknoloji

NFT nedir, NFT nasıl kullanılır?

NFT Nedir? Nasıl Yapılır?

NFT nedir ve neden bazıları milyonlarca dolara satılıyor? Nasıl (ve eğer) yatırım yapmanız gerektiği de dahil olmak üzere kripto para birimindeki en son trend hakkında bilmeniz gereken her şey burada..

Twitter kurucusu Jack Dorsey, sosyal platformun ilk tweet’ini sattığını duyurdu : 21 Mart 2006’da yaptığı ve “twttr’imi kuruyorum” yazan bir gönderi. Yaklaşık 15 yıl boyunca tweet, herhangi bir parasal değer olmaksızın vardı, ancak sanal açık artırma bloğuna girdikten sadece bir gün sonra en yüksek teklif 2,5 milyon dolara (veya 1630,6 ETH – kripto para birimi Ethereum’un değeri) ulaştı. Bir haftadan kısa bir sürede değeri nasıl değişti?

Dorsey, alıcıya dijital mülkiyet haklarını veren bir NFT olan tweet’in tokenize edilmiş bir versiyonunu ortaya çıkartı..

NFT nedir?

NFT‘ler değiştirilemez belirteçlerdir. Atanmış herhangi bir dijital varlık için kopyalanamayan dijital bir sahiplik sertifikası görevi görürler. Temel olarak, GitHub gibi platformlardan herkesin bulabileceği ve bu dijital öğeyi güvence altına almak için kullanılan açık kaynak kod parçaları kullanılarak bir araya getirilen akıllı bir sözleşmedir.

Bazı popüler NFT biçimleri arasında jpeg’ler, gif’ler, videolar ve tabii ki tweet’ler bulunur. Ancak, içerik oluşturucunun benzersiz hale getirmek istediği herhangi bir dijital varlık, makaleler veya etkinlik biletleri gibi bir NFT haline gelebilir.

NFT satın alındıktan sonra, sahibi dijital varlığı istedikleri gibi yeniden satma, dağıtma veya lisanslama hakkına sahip olur. Gulf Pearl’ün kurucu ortağı Shidan Gouran’a göre, tek uyarı, varlığın bir TV ağı gibi belirli bir platformda görünmemesi gibi, içerik oluşturucunun NFT kodundaki sınırlamaları programlayabilmesidir. Blockchain sektöründe bir ticaret bankası. NFT’i ortaya çıkaranlar, gelecekteki yeniden satış işlemlerinden telif hakkı alma fırsatına da sahiptir.

İlk tweet söz konusu olduğunda, diğer kullanıcıların görmesi için Twitter’da bulunmaya devam edecek, ancak yalnızca tek sahibi dijital varlığa sahip olmanın “övünme haklarına” sahip olacak.

Değiştirilebilir bir jetondan farkı nedir?

Fungible tokenler, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto para birimlerinden ve USD veya EUR gibi geleneksel para birimlerinden oluşur. NFT’ler, diğer NFT’lerle bire bir değeri olmayan benzersiz varlıklardır. Yani 1 $ 1 $ ‘a eşitken, bir NFT başka bir NFT ye eşit değildir.

Bir NFT’nin sahip olduğu değer, genellikle ETH gibi kripto para birimleri kullanarak, ürünü satın almaya istekli kişiler tarafından ne kadar iyi alındığına bağlıdır. İlk tweet gibi bir öğe çok arzu edilirse değeri artar. Ve öğe ne kadar az olursa, o kadar özel hale gelir ve muhtemelen değeri yükseltir.

Birisi neden bir NFT satın alsın?

NFT’ler finansal bir yatırım, duygusal bir satın alma, tahsil edilebilir bir ürün veya alıcının bir sanatçı veya marka gibi NFT’nin yaratıcısına daha bağlı hissetmesinin bir yolu olabilir. İnsanların beyzbol kartlarını, spor ayakkabılarını ve hatta Beanie Bebeklerini nasıl topladığına benzer.

Bazen bu arzu marka yakınlığına bağlıdır. Nike’ın sadık hayranları, düştüklerinde yalnızca birkaç bin çift Jordan’dan birini almaya çalışabilir. Benzer şekilde, Nike 25 NFT koleksiyonunu bir Nike swoosh gifinden çıkarmaya karar verirse, aynı fanatik hayranlar düştüklerinde bunlardan birini de satın almaya çalışacaklar.

Deutsch LA’de svp ve yaratıcı teknoloji direktörü Chris Allick, “İnsanların çevrimiçi bir portföyde bir şeyler koleksiyonuna sahip olma arzusu var, bu da kendilerini giyim tarzına benzer bir birey olarak gösteriyor,” dedi. “Kıt nesnelere sahip olma arzusu gerçektir.”

NFT’lerin bir topluluk yönü de vardır. Örneğin, dijital sanat eserlerinin NFT’lerini oluşturan bazı sanatçılar, alıcılara , yalnızca o sanatçının NFT’lerinin alıcılarının erişebildiği sohbet platformundaki özel bir kanala özel erişim sağlar ve böylece özel bir kulüp oluşturur.

NFT’nin yasal olduğunu kim doğrular?

Bir NFT kodu, herhangi bir sunucuda, tarayıcıda veya platformda belirteci doğrulayan ve merkezi olmayan bir şekilde doğrulanabilir kılan, yaratıcısından bir imzaya sahiptir. Bu nedenle, hiç kimse bir NFT’yi barındırmaktan sorumlu değildir.

Örneğin, bir konser biletinden bir NFT oluşturulmuşsa, bu biletin Ticketmaster gibi bir bilet satış platformu aracılığıyla doğrulanması gerekmez. Herhangi bir blok zinciri aracılığıyla doğrulanabilir.

NFT’lerin oluşturulduğu üç baskın blok zinciri vardır: Ethereum, Dapper Lab’s Flow ve Polkadot.

Ve NFT’leri alıp satmak için tümü Ethereum üzerinde çalışan üç ana pazar yeri vardır: OpenSea, Rarible ve Nifty Gateway.

Pazar yerleri, yaratıcının satış sürecini nasıl kurduğuna bağlı olarak, insanların NFT’ler için teklif verebilecekleri veya doğrudan bir NFT satın alabilecekleri kripto için bir eBay görevi görür. Sınırlı miktarlara sahip NFT’ler tipik olarak açık artırmaya çıkarılır ve daha sonra, doğrudan satın alma için belirlenen fiyatlara sahip ve kaç tane basılabileceğine dair sınır bulunmayan NFT’ler olarak yeniden satılır.

NFT‘ler neden önemlidir?

NFT’ler, insanların dijital varlıkları daha önce hiç olmadığı gibi alıp satmalarına izin veriyor. Kripto para birimi birbirinin yerine kullanılabilirken, NFT’lerin her birini birbirinden ayıran bir blok zincirinde depolanan benzersiz kimlik kodları vardır. Dijital sanat, müzik ve hatta dijital spor kartları satın alabileceğiniz tüm NFT‘lerdir..

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir