Icann Nedir? İnsert Bilişim Dijital Ajans

Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Icann Nedir?

ICANN açılımı bakımından internet corporation of assigned names anlamında kullanılıyor. Türkçe’ye çevrilmiş hali de internet tahsisli sayılar ve isimler kurulu olarak kullanılmakta. Amacı ise ip denilen internet bileşimlerinden sorumlu olarak bunların denetimini yapmaktır. Ayrıca icann nedir denince de kar gütmeyen bir kuruluş olduğundan dolayı güvenilir bir yapıdır da denilebilir. Bu yüzden icann Türkiye ofisi de bu bağlamda hizmetlerine devam etmektedir.

ICANN İşlevi Nedir?

Tüm ineternet kullanıcılarının geçerli olarak ulaşılabilen bağlantılar bulması adına hizmet vermektedir. Yani bir diğer önemli işlevi de .com ya da .info gibi alan adlarının kontrolünü ve bunların yapısını denetlemektedir. Çok bilinen yanlış bir işlevi de vardır. O da çalıntı içerik işleri ya da spam kontrolü ile ilgilenmesidir.

ICANN böyle bir durumla asla ilgilenmez. Genel anlamda icann içerikle değil de internet yapısı ve alt yapısının denetimi ile ilgilenir. Bu yüzden sitelerde yer alanlar hakkında pek çor bilgi sahibi de değildir. Kısacası internette bulunması muhtemel olan teknik sorunlar ile ilgilenmek ICANN’ın görevi olması muhtemeldir de denilebilir.

ICANN Çalışma Prensibi

Icann global ölçeğe sahip olan bir firma olduğunda dolayı küresel firmalar ile de sıkı bir ilişki içerisindedir. Küresel anlamda internetin inşa edilmesi gibi bir amaç güttüğünden dolayı da sık sık onlarla ilişkiler içerisinde girer. Dünyanın çeşitli yerlerinde de seminerler vermesi çok da doğal bir durumdadır.

Bu yenilikçi, özgürlükçü ya da yeni fikirlerin inşası gibi alanlar için bu tarz seminerler her daim verilmektedir. Küresel politikaların saplanması adına bu seminerlerde yapılacak çalışmalar ve yeni fikirler ortaya atılıyor Atılan fikirlerin herkes tarafından beğenilmesi mümkün olmasa da yine de bu bağlamda çabalanıyor. Kısacası icann herkesin fikrini almakla beraber gerekli olanları düzenler ve yeniden servis eder.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir